REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2009 roku podatnicy szybciej niż w latach ubiegłych przekroczą limity podatkowe

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN

REKLAMA

Przy rozliczeniach PIT, CIT i VAT ważne są limity kwot, po przekroczeniu których zmieniają się zasady opodatkowania. W 2009 roku limity są znacznie niższe niż w roku poprzednim.

W ustawach podatkowych wartości limitów określane są w euro, co oznacza, że ich wielkości są uzależnione od kursu waluty. Przy przeliczaniu limitów na 2009 rok na złote należy uwzględnić średni kurs euro ogłoszony przez NBP z 1 października 2008 r.

REKLAMA

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych określają limit dla małych podatników na poziomie 800 tys. euro. W 2009 roku małym podatnikiem może być zatem podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 702 000 zł.

Jeśli chodzi natomiast o limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy wskazać, że istnieje możliwość rozliczania przychodów w tej formie, jeśli w poprzednim roku przychody z działalności wykonywanej samodzielnie nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro. Limit umożliwiający opodatkowanie w formie ryczałtu wynosi zatem 506 625 zł.

Limit ryczałtu dla przychodów z najmu w 2009 roku wynosi 13 510 zł. Po przekroczeniu tej kwoty przychodu z najmu należy opodatkować 20-proc. stawką PIT zamiast stawki 8,5-proc.

REKLAMA

Od początku 2008 roku limitu dla zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT nie trzeba przeliczać. Wynosi on bowiem 50 tys. zł. W euro wciąż jednak są określane limity dla małych podatników. Zgodnie z ustawą o VAT za małego podatnika jest uważany podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro (4 053 000 zł). Dla prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie i zarządzających funduszami powierniczymi wartość limitu prowizji i innych postaci wynagrodzenia został określony na 45 tys. euro (152 tys. zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jeszcze przypomnieć, że prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeśli ich przychody przekroczyły równowartość 1 200 000 euro (4 089 960 zł). Wartość ta dotyczy roku obrotowego 2009. W poprzednim wynosiła ona 800 tys. euro (3 022 000 zł). Dla obliczenia limitu prowadzenia ksiąg stosuje się średni kurs euro NBP na 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Należy jednak pamiętać, że o fakcie, czy dany podmiot przekracza limit zobowiązujący go do prowadzenia pełnej rachunkowości, decyduje przychód osiągnięty przez niego w poprzednim roku obrotowym.

LIMIT ODLICZENIA PRZY ZAKUPIE KASY FISKALNEJ

Tak było:

Odliczenie lub zwrot obejmuje 50 proc. ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł

Tak jest:

Odliczenie lub zwrot obejmuje 90 proc. ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł

Obowiązek stosowania kas fiskalnych

20 000 zł - wysokość obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w danym roku podatkowym

40 000 zł - wysokość obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dla podatników kontynuujących działalność

Krzysztof Koślicki

krzysztof.koslicki@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA