| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2009 roku podatnicy szybciej niż w latach ubiegłych przekroczą limity podatkowe

W 2009 roku podatnicy szybciej niż w latach ubiegłych przekroczą limity podatkowe

Przy rozliczeniach PIT, CIT i VAT ważne są limity kwot, po przekroczeniu których zmieniają się zasady opodatkowania. W 2009 roku limity są znacznie niższe niż w roku poprzednim.


W ustawach podatkowych wartości limitów określane są w euro, co oznacza, że ich wielkości są uzależnione od kursu waluty. Przy przeliczaniu limitów na 2009 rok na złote należy uwzględnić średni kurs euro ogłoszony przez NBP z 1 października 2008 r.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych określają limit dla małych podatników na poziomie 800 tys. euro. W 2009 roku małym podatnikiem może być zatem podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 702 000 zł.

Jeśli chodzi natomiast o limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy wskazać, że istnieje możliwość rozliczania przychodów w tej formie, jeśli w poprzednim roku przychody z działalności wykonywanej samodzielnie nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro. Limit umożliwiający opodatkowanie w formie ryczałtu wynosi zatem 506 625 zł.

Limit ryczałtu dla przychodów z najmu w 2009 roku wynosi 13 510 zł. Po przekroczeniu tej kwoty przychodu z najmu należy opodatkować 20-proc. stawką PIT zamiast stawki 8,5-proc.

Od początku 2008 roku limitu dla zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT nie trzeba przeliczać. Wynosi on bowiem 50 tys. zł. W euro wciąż jednak są określane limity dla małych podatników. Zgodnie z ustawą o VAT za małego podatnika jest uważany podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro (4 053 000 zł). Dla prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie i zarządzających funduszami powierniczymi wartość limitu prowizji i innych postaci wynagrodzenia został określony na 45 tys. euro (152 tys. zł).

Warto jeszcze przypomnieć, że prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeśli ich przychody przekroczyły równowartość 1 200 000 euro (4 089 960 zł). Wartość ta dotyczy roku obrotowego 2009. W poprzednim wynosiła ona 800 tys. euro (3 022 000 zł). Dla obliczenia limitu prowadzenia ksiąg stosuje się średni kurs euro NBP na 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Należy jednak pamiętać, że o fakcie, czy dany podmiot przekracza limit zobowiązujący go do prowadzenia pełnej rachunkowości, decyduje przychód osiągnięty przez niego w poprzednim roku obrotowym.

LIMIT ODLICZENIA PRZY ZAKUPIE KASY FISKALNEJ

Tak było:

Odliczenie lub zwrot obejmuje 50 proc. ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł

Tak jest:

Odliczenie lub zwrot obejmuje 90 proc. ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł

Obowiązek stosowania kas fiskalnych

20 000 zł - wysokość obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w danym roku podatkowym

40 000 zł - wysokość obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej dla podatników kontynuujących działalność

Krzysztof Koślicki

krzysztof.koslicki@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK