REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze zaliczki za grudzień dopiero w styczniu 2011 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki

REKLAMA

Nowe przepisy o płatności zaliczek na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał wejdą w życie dopiero w 2010 roku.

Po nowelizacji ustawy o PIT zaliczkę na podatek dochodowy za ostatni miesiąc lub kwartał podatnicy będą płacić od rzeczywiście osiągniętych dochodów. Zaliczkę za grudzień przedsiębiorcy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, będą płacić do 20 stycznia następnego roku. Taki sam termin będzie obowiązywał podatników płacących zaliczki kwartalnie. W przypadku podatników, których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym, płatność ostatniej zaliczki będzie następować do 20 dnia pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. Kolejna ważna zmiana to możliwość uniknięcia zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał.

Przekazanie PIT samorządom

Rząd poinformował o dwóch przeszkodach uniemożliwiających wprowadzenie nowych przepisów już w 2009 roku. Pierwsza to zmniejszenie wpływów budżetowych w 2009 roku - zaliczki za grudzień 2009 r. wpłynęłyby w styczniu 2010 r. Rząd wskazał też drugą przeszkodę, tym razem legislacyjną. Nie zmieniono systemu przekazywania samorządom części wpływów z podatków dochodowych. Co by się stało, gdyby już w 2009 roku bez nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego weszły w życie nowe przepisy o zaliczkach?

Konsekwencje zmian

W grudniu 2009 r. wpływy z PIT za grudzień należałoby wypłacić samorządom przed otrzymaniem zaliczek za grudzień 2009 r. Co prawda, przekazanie samorządom części wpływów z PIT następuje do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaliczki na PIT wpłynęły na >rachunek  urzędu skarbowego. To zasada ogólna. Szczególne reguły dotyczą właśnie ostatniej zaliczki. Środki stanowiące dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z PIT za grudzień przekazuje się tym jednostkom do:

• 20 grudnia 2008 r. jako zaliczkę w wysokości 80 proc. kwoty przekazanej za listopad;

• 10 stycznia roku następnego jako różnicę między kwotą z tytułu udziału we wpływach z PIT, który wpłynął na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, a kwotą zaliczki przekazanej zgodnie z pkt 1.

Jakie są konsekwencje ewentualnego braku nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego? Restrykcyjna interpretacja przepisów może uniemożliwić przekazanie samorządom części udziału w zaliczkach na podatek PIT za grudzień lub IV kwartał 2010 r. Korzystniejsza interpretacja oznacza, że przekazanie jest możliwe, ale odbędzie się na kredyt. Może też pojawić się konieczność przesunięcia wejścia w życie nowych przepisów o zaliczkach w podatku dochodowym, np. na 2011 rok.

Ważne!

Zaliczki za grudzień nie będą płacić podatnicy, którzy przed upływem terminu do wpłaty zaliczki, czyli 20 stycznia roku następnego, złożą zeznanie roczne i zapłacą podatek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA