REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja spadła o prawie 9 proc., będzie duże cięcie stóp

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Tak silnego spowolnienia polskiego przemysłu spodziewali się tylko nieliczni ekonomiści. Teraz jest już niemal pewne, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 50 pkt baz. już w grudniu.

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 8,9 proc. W ankiecie przeprowadzonej przez GP tylko dwa banki spodziewały się spadku głębszego niż 7 proc., a średnia prognoz wynosiła 5,7 proc. Z 29 działów przemysłu, które bada GUS, produkcja spadła w 22. Największe spowolnienie notuje branża producentów metali - aż o 34,7 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Źle wygląda także sytuacja branży motoryzacyjnej, gdzie produkcja spadła o 17,8 proc.

REKLAMA

REKLAMA

- Spowolnienie rozprzestrzenia się we wszystkich sektorach, a powoduje to słaba koniunktura zewnętrzna. Indeksy wyprzedzające pokazują, że w najbliższym okresie będziemy mieli dalsze spadki. Być może w grudniu będzie przejściowa poprawa, bo mamy więcej dni roboczych, ale trend się nie zmieni - mówi Rafał Benecki, ekonomista ING BSK.

- W tych danych widać silny wpływ recesji w strefie euro. Produkcja nie tylko była niższa niż rok temu, ale także okazała się mniejsza niż dwa lata temu. Wyhamowały sektory, które mają ścisłe powiązania ze strefą euro, więc niewykluczone, że w danych za listopad zobaczymy kolejny spadek eksportu - mówi Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku.

Większość ekonomistów jest pewna: na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy o 50 pkt baz.

- Polityka małych kroków chyba się skończyła. Teraz będzie cięcie o 50 pkt, bo RPP będzie chciała mocniej oddziaływać na sytuację w kraju - mówi Czerniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obniżka o 50 pkt baz. jest niemal przesądzona, bo część członków RPP - wskazując, że nastąpiło znaczące pogorszenie się perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce - chciała jej już miesiąc temu. Wtedy jednak wygrała opcja umiarkowana, a złożony wniosek o 50-punktową obniżkę przepadł w głosowaniu.

- Wtedy głównym argumentem za redukcją tylko o 25 pkt baz. była obawa o deprecjację złotego, można to wyczytać z opublikowanych wczoraj minutes. Ale wówczas sytuacja była zupełnie inna. Większość ekspertów spodziewała się, że rada nie zmieni stóp. RPP zakładała, że radykalne, zupełnie nieoczekiwane cięcie o 50 pkt baz. byłoby zbyt silnym impulsem - mówi Adam Czerniak.

Jastrzębiom pozostały właściwie dwa argumenty: inflacja wyższa od celu i słabnący złoty. Jednak w pierwszym przypadku coraz więcej informacji świadczy o spadku presji inflacyjnej. Po poniedziałkowych danych o inflacji, która okazała się niższa od prognoz, wczoraj pozytywnie zaskoczyły ceny producentów. W listopadzie wzrosły o 2,2 proc. rok do roku. Rynek spodziewał się wzrostu o 2,6 proc.

Nadal mocny jest jednak argument o ryzyku dużego osłabienia złotego. Wczoraj kolejny dzień złoty tracił do euro, w trakcie sesji kurs zbliżył się nawet do poziomu 4,20 zł za euro.

- W tych warunkach obniżka o 50 pkt baz. jest mimo wszystko bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem niż jeszcze kilka dni temu. Miejmy nadzieję, że RPP nie przestraszy się osłabienia kursu złotego, bo on nie ma związku z wielkością stóp - mówi Benecki

Decyzję w sprawie stóp RPP ogłosi 23 grudnia.

Produkcja w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA