REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejszy się presja firm na wprowadzenie euro

Mariusz Mosiołek

REKLAMA

Likwidacja zasady walutowości zmniejszy presję przedsiębiorstw na władze, by skutecznie działały na rzecz wprowadzenia euro w Polsce, twierdzą analitycy.

zmiana prawa

REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu cywilnego, która likwiduje zasadę walutowości. Koniec obowiązywania zasady walutowości pozwoli przedsiębiorcom rozliczać się w obrocie krajowym w obcych walutach. Ograniczy to ryzyko kursowe transakcji zawieranych przez przedsiębiorców zarówno importujących, jak i eksportujących.

- Przedsiębiorcy będą ponosić niższe koszty transakcyjne. Całkowicie zniknie konieczność zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym, co wprowadzi większą pewność w stosowaniu rachunku ekonomicznego - tłumaczy dr Maciej Krzak z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Wprowadzenie euro

Nowelizacja jest jednym z etapów dostosowywania prawa polskiego do standardów wymaganych do wprowadzenia euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zniesienie zasady walutowości jest wprowadzaniem euro tylnimi drzwiami - dodaje Maciej Krzak.

REKLAMA

Są opinie, z których wynika, że wprowadzana zmiana poważnie odsunie w czasie wejście Polski do strefy euro. Dla przedsiębiorców najważniejszym powodem lobbowania za jak najszybszym wejściem Polski do strefy euro była możliwość rozliczania się w tej walucie w obrocie krajowym. Nowa regulacja spowoduje, że uzyskają oni już korzyści, jakie powoduje uczestnictwo w strefie euro, a więc ich silne lobby zostanie osłabione.

- Możliwe, że zmniejszy się presja przedsiębiorstw na władze, by skutecznie działały na rzecz wprowadzenia euro w Polsce. Presja ta była dotychczas stosunkowo silna, na co wskazują liczne głosy przedsiębiorców oraz ich organizacji - czytamy w opinii sporządzonej przez prof. Leokadię Oręziak dla Biura Analiz Sejmowych.

Te obawy potwierdza Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen.

- Zniesienie zasady walutowości rozwiązuje jeden z problemów związanych z obecną koniecznością rozliczania się w złotych, a więc zmniejsza relatywną korzyść z przyjęcia euro poprzez fakt jej przyśpieszenia.

Możliwość rozliczania się w euro w stosunkach wewnątrzkrajowych daje tylko część korzyści, jakie przyniesie uczestnictwo Polski w strefie euro. Zmiana kodeksu cywilnego nie osłabi więc działań władz oraz poparcia społecznego na rzecz przyśpieszenia wprowadzenia euro, twierdzą eksperci.

Przydatność zmian

REKLAMA

W związku z likwidacją zasady walutowości pojawia się pytanie, czy skutkiem jej będzie zmiana praktyki przedsiębiorców. Eksperci podnoszą, że nowa regulacja nie ograniczy ryzyka kursowego przy zobowiązaniach w części wyrażonych w walucie obcej, a w części w złotych.

- To nie regulacje ustawowe, ale ogólnie stosowane w praktyce obrotu gospodarczego narzędzia, takie jak walutowe transakcje terminowe, są najskuteczniejszymi metodami ograniczania ryzyka kursowego - uważa Piotr Augustyniak, doradca podatkowy w kancelarii Hogan & Hartson.

Dostosowanie do praktyki

Zniesienie zasady walutowości dostosuje prawo do praktyki. Zasada ta i tak w praktyce nie odgrywała żadnej roli, a zakres dopuszczalnych zobowiązań w walutach obcych wyznaczało prawo dewizowe - wynika z opinii radcy prawnego Zofii Monkiewicz przygotowanej dla Biura Analiz Sejmowych.

Zmiana prawa dotyczyć będzie głównie obrotu profesjonalnego. Natomiast zobowiązania między przedsiębiorcami a konsumentami nadal rozliczane będą w złotych, mimo że możliwe stanie się dokonywanie ich w walutach obcych - tłumaczy Piotr Augustyniak.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ważne!

Przedsiębiorcy po nowym roku będą mogli swoje transakcje krajowe rozliczać w euro. Zniknie konieczność zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym, co wprowadzi większą pewność w stosowaniu rachunku ekonomicznego

Mariusz MosioŁek

mariusz.mosiolek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA