REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czwarta średnia firma chce zwalniać pracowników

Roman Grzyb

REKLAMA

Przedsiębiorcy dużo gorzej oceniają sytuację gospodarczą kraju niż kondycje własnych firm - wynika z badania ABR Opinia na zlecenie GP. Wielu przedsiębiorców nie wyklucza, że będzie zwalniać pracowników.

REKLAMA

Badania przeprowadzono na przełomie października i listopada, gdy w mediach było już bardzo wiele informacji o tym, że czeka nas spowolnienie gospodarcze. Nic dziwnego, że 40 proc. przedsiębiorców oceniło, że w ostatnim roku sytuacja gospodarcza kraju pogorszyła się. Przeciwnego zdania był tylko co czwarty ankietowany. Perspektywy na najbliższe 12 miesięcy też nie są najlepsze. Prawie połowa badanych spodziewa się dalszego pogorszenia perspektyw gospodarczych Polski.

REKLAMA

Ten dość ponury obraz gospodarki jest zaskakujący w zestawieniu z oceną sytuacji własnej firmy. Tylko 5 proc. przedsiębiorców ocenia ją jako trudną, a aż połowa jako dobrą. 80 proc. właścicieli małych i średnich firm nie spodziewa się pogorszenia kondycji ich firm do końca roku. Ogólna ocena sytuacji gospodarczej Polski nie pokrywa się więc z oceną funkcjonowania własnego przedsiębiorstwa. Skutki kryzysu finansowego nie są jeszcze w pełni odczuwalne w bieżącej działalności gospodarczej sektora MSP.

Co najbardziej doskwierało przedsiębiorcom w ostatnim czasie? Zdecydowanie najczęściej wymieniali oni wahania kursu naszej waluty (20 proc). Czynnikiem, który pozytywnie wpłynął w ostatnim czasie na sytuację firm, jest spadek cen ropy naftowej.

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać rewolucji na rynku pracy, ale niestety trzeba się liczyć, że pojawią się problemy ze znalezieniem pracy. O ile w wypadku mniejszych firm zatrudnienie chce zmniejszyć 15 proc. przedsiębiorców, o tyle wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek zwiększa się do 25 proc.

KTO I KIEDY BYŁ BADANY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie na losowo wybranej grupie małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność o charakterze produkcyjno-handlowym lub usługowym. Wielkość próby 552 (479 małych firm i 73 średnie). Badane przedsiębiorstwa były firmami prywatnymi lub z przewagą kapitału prywatnego i zatrudniały co najmniej 10 pracowników.

Koniunktura według małych i średnich firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA