Członek zarządu odpowie za VAT spółki
REKLAMA
Organ podatkowy po stwierdzeniu bezskuteczności egzekucji z majątku spółki orzekł o odpowiedzialności byłego członka zarządu za zaległości podatkowe spółki z tytułu VAT oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT. Jako że adresata nie zastano w miejscu zamieszkania, decyzja w tej sprawie została doręczona w trybie zastępczym - zgodnie z art. 150 Ordynacji podatkowej. Decyzję dwukrotnie awizowano, a następnie pozostawiono w aktach, uznając doręczenie za skuteczne.
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja I instancji została następnie utrzymana w mocy przez organ odwoławczy. Wobec tego podatnik wniósł skargę do WSA, wskazując, że dodatkowe zobowiązanie w VAT nie ma charakteru zaległości podatkowej, a osoba trzecia nie może ponosić za nie odpowiedzialności. Ponadto zarzucił on organom wysłanie decyzji pod stary adres, mimo że poinformował jeden z organów o jego zmianie.
Skarga została odrzucona. Odnosząc się do charakteru dodatkowego zobowiązania podatkowego, sąd uznał, że jest ono sankcją administracyjną o charakterze podatkowym. Tym samym podatnik będący członkiem zarządu spółki w momencie składania wadliwej deklaracji podatkowej ponosi odpowiedzialność za zaległości z tego tytułu, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona spółce w okresie pełnienia jego funkcji.
Odnośnie do zarzutu wadliwego doręczenia decyzji sąd wskazał, że podatnik ma obowiązek powiadomić o zmianie adresu każdy organ podatkowy, który prowadzi postępowanie w jego sprawie, ponieważ organy podatkowe prowadzą postępowanie w sposób odrębny i samodzielny i nie mają obowiązku ustalać, czy w tym zakresie zachodzą jakieś zmiany.
Sygn. akt I SA/Kr 637/07
KATARZYNA DANIEL
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24
REKLAMA
REKLAMA