REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konta przedsiębiorców mniej chronione

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach firm przedsiębiorców podejrzewanych o przestępstwo. Zawiadomią też policję o kradzieżach kart płatniczych.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Nowelizacja prawa bankowego, która wczoraj weszła w życie, poszerza listę podmiotów i sytuacji, w których banki będą musiały udzielać informacji stanowiących tajemnicę bankową. Okazało się to konieczne - mimo sprzeciwu przedsiębiorców obawiających się stosowania interpretacji rozszerzającej - ponieważ w toku wielu postępowań karnych w sprawach gospodarczych (gdy nie przedstawiono jeszcze zarzutów) prokuratorzy nie mogli wykorzystywać dowodów związanych z przepływami pieniędzy na rachunkach osób fizycznych prowadzących interesy.

Nie ma naruszeń

Zmianę umotywowano tym, że rachunki firmowe służą do obsługi działalności gospodarczej i beneficjentem wpływów na nie jest przedsiębiorstwo, a nie jego właściciel jako osoba prywatna. Co więcej - dokumenty, których żąda prokurator, stanowią część przedsiębiorstwa (wynika to z definicji zawartej w kodeksie cywilnym). Nie można więc mówić o naruszaniu sfery prywatności przedsiębiorcy. Banki będą więc musiały zawiadamiać prokuratora, Policję lub inny właściwy organ - w razie uzasadnionego podejrzenia - że są wykorzystywane do ukrycia działań przestępczych (również dla celów popełnienia przestępstwa skarbowego). Prokuratorzy będą też mogli żądać uzupełnienia przekazywanych im informacji.

Zabezpieczenie wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną ważną zmianą jest umożliwienie policji i straży granicznej czy miejskiej dotarcia do użytkownika samochodu stanowiącego zabezpieczenie wierzytelności banku (np. kredytu). Jest to niezbędne m.in. wtedy, kiedy taki kierowca został sfotografowany przez fotoradar w chwili przekroczenia dozwolonej prędkości, gdy kradł benzynę na samoobsługowej stacji paliw albo uciekał z miejsca wypadku. Bank nie mógł do tej pory udzielać policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowań w sprawach o wykroczenia.

Potwierdził to nawet Sąd Najwyższy w uchwale I KZP 4/06. Tymczasem tego rodzaju ochrona, mimo że nie chodziło ani o numery kont, ich stan, ani o wykaz operacji na rachunkach, bardzo często uniemożliwiała ustalenie sprawcy wykroczenia.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 192, poz. 1179).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA