REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konta przedsiębiorców mniej chronione

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach firm przedsiębiorców podejrzewanych o przestępstwo. Zawiadomią też policję o kradzieżach kart płatniczych.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Nowelizacja prawa bankowego, która wczoraj weszła w życie, poszerza listę podmiotów i sytuacji, w których banki będą musiały udzielać informacji stanowiących tajemnicę bankową. Okazało się to konieczne - mimo sprzeciwu przedsiębiorców obawiających się stosowania interpretacji rozszerzającej - ponieważ w toku wielu postępowań karnych w sprawach gospodarczych (gdy nie przedstawiono jeszcze zarzutów) prokuratorzy nie mogli wykorzystywać dowodów związanych z przepływami pieniędzy na rachunkach osób fizycznych prowadzących interesy.

Nie ma naruszeń

Zmianę umotywowano tym, że rachunki firmowe służą do obsługi działalności gospodarczej i beneficjentem wpływów na nie jest przedsiębiorstwo, a nie jego właściciel jako osoba prywatna. Co więcej - dokumenty, których żąda prokurator, stanowią część przedsiębiorstwa (wynika to z definicji zawartej w kodeksie cywilnym). Nie można więc mówić o naruszaniu sfery prywatności przedsiębiorcy. Banki będą więc musiały zawiadamiać prokuratora, Policję lub inny właściwy organ - w razie uzasadnionego podejrzenia - że są wykorzystywane do ukrycia działań przestępczych (również dla celów popełnienia przestępstwa skarbowego). Prokuratorzy będą też mogli żądać uzupełnienia przekazywanych im informacji.

Zabezpieczenie wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejną ważną zmianą jest umożliwienie policji i straży granicznej czy miejskiej dotarcia do użytkownika samochodu stanowiącego zabezpieczenie wierzytelności banku (np. kredytu). Jest to niezbędne m.in. wtedy, kiedy taki kierowca został sfotografowany przez fotoradar w chwili przekroczenia dozwolonej prędkości, gdy kradł benzynę na samoobsługowej stacji paliw albo uciekał z miejsca wypadku. Bank nie mógł do tej pory udzielać policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowań w sprawach o wykroczenia.

Potwierdził to nawet Sąd Najwyższy w uchwale I KZP 4/06. Tymczasem tego rodzaju ochrona, mimo że nie chodziło ani o numery kont, ich stan, ani o wykaz operacji na rachunkach, bardzo często uniemożliwiała ustalenie sprawcy wykroczenia.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 192, poz. 1179).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA