REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje: 11 mld zł w SSE

Katarzyna Przybyła
Maciej Szczepaniuk
Maciej Szczepaniuk

REKLAMA

W trzech kwartałach wydano 177 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. Firmy zadeklarowały powstanie 17,5 tys. nowych miejsc pracy. Kryzys spowolni napływ inwestycji w 2009 roku, a być może nawet w 2010 roku.

Dla specjalnych stref ekonomicznych (SSE) to rekordowy rok pod względem zainteresowania inwestorów realizacją nowych przedsięwzięć. Prognozy inwestycji w SSE zostaną wypełnione, a nawet przekroczone. Według ankiety przeprowadzonej przez GP po I półroczu tego roku w strefach wydano 99 zezwoleń, a w planach było kolejnych 109. Wyniki po trzech kwartałach są bardzo optymistyczne: SSE wydały 177 zezwoleń o szacowanej wartości 10,9 mld zł. Przedsiębiorcy obiecują, że dzięki nowym projektom zatrudnienie znajdzie 17,3 tys. osób. Plany na IV kwartał mówią o kolejnych 40 pozwoleniach inwestycyjnych, co łącznie da prawie 220 zezwoleń w 2008 roku.

REKLAMA

Rekordzistami pod względem wydanych decyzji są Wałbrzyska SSE Invest-Park i Katowicka SSE. W Wałbrzychu deklarowana wartość inwestycji to prawie 2,5 mld zł, a w Katowicach 1,28 mld zł.

- W porównaniu do lat ubiegłych jest to rekordowy rok - mówi Hanna Sędziak z Wałbrzyskiej SSE.

REKLAMA

W 2009 roku nie spodziewa się już tak dobrego wyniku. Plany do końca tego roku także nie są duże - mają być trzy nowe zezwolenia o wartości ok. 70 mln zł. Dobre wyniki uzyskały również SSE Euro-Park i Łódzka SSE, gdzie wartość inwestycji waha się między 1-2 mld zł.

Z poziomu inwestycji w SSE zadowolony jest Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która odpowiada za ok. 70 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pozostajemy bardzo atrakcyjnym rynkiem - mówi Paweł Wojciechowski.

Podaje trzy najważniejsze powody: duży rynek, wciąż niskie w porównaniu z Zachodem płace i świetne wykształcenie polskich pracowników.

Paweł Tynel z Ernst & Young obawia się, że kryzys jednak odbije się negatywnie na poziomie inwestycji w SSE.

- Ale dopiero w 2009 roku. Dochodzą do mnie informacje, że firmy prowadzą szczegółową weryfikację planów inwestycyjnych - mówi Paweł Tynel.

Według niego, wielu inwestorów zastanawia się nad wstrzymaniem zaplanowanych inwestycji. Czerwcowe szacunki E&Y zakładały, że co prawda 2009 rok miał być gorszy od 2008 i 2007 roku, ale inwestycje zagraniczne miały wrócić do tegorocznego poziomu już w 2010 roku.

- Teraz osiągnięcie takiego wyniku jest mocno zagrożone - zauważa Paweł Tynel.

Aż pięć na 14 stref spodziewa się zdecydowanego spadku zainteresowania inwestycjami w 2009 roku.

- Planowaliśmy liczbę nowych inwestycji na poziomie z 2008 roku, jednak ze względu na kryzys obniżamy prognozę wykonania o 40 proc. - tłumaczy Iwona Grajewska, dyrektor biura marketingu Pomorskiej SSE.

- Dwóch dużych inwestorów już zrezygnowało z inwestycji. Niektóre projekty zostały przełożone na przyszły rok - mówi Małgorzata Literska ze Słupskiej SSE.

Tylko pięć stref podało szacowaną wartość inwestycji w IV kwartale - Legnicka (2 mln zł, 30 miejsc pracy), Wałbrzyska (70 mln zł, ok. 100 miejsc pracy), Słupska (195 mln zł, 1,6 tys. miejsc pracy), Pomorska (295,6 mln zł, 585 miejsc pracy) i Warmińsko-Mazurska (40 mln zł, 200 miejsc pracy). Największymi optymistami są ci, którzy w ciągu trzech kwartałów cieszyli się umiarkowanym zainteresowaniem inwestorów. Słupska SSE - wydała zaledwie trzy zezwolenia - zapowiada, że w IV kwartale poprawi wynik o 10.

Paweł Tynel uważa, że kryzys może jednak korzystnie wpłynąć na niektóre inwestycje w Polsce.

- Przede wszystkim chodzi w rynek usług zlecanych. Firmy będą szukać oszczędności w działalności operacyjnej. Na przykład UniCredit podtrzymuje zamiar wybudowania centrum rozliczeń w Szczecinie, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 500 pracowników - mówi Paweł Tynel.

Wojciech Rusek z Katowickiej SSE także uważa, że globalny kryzys można przekuć w sukces.

- Zdarzało się, że zmuszone ograniczyć koszty na rodzimych rynkach firmy tworzyły zakłady między innymi na Śląsku - mówi.

Inwestorzy wciąż czekają na wydłużenie okresu istnienia stref do 2020 roku. Nie jest to jedyne rozwiązanie, które chce wprowadzić rząd. Na początku sierpnia weszła w życie nowela ustawy o SSE, która zakłada m.in. zwiększenie obszaru objętego strefami o dodatkowe 8 tys. hektarów (do 20 tys. ha). Na określonych przez resort gospodarki warunkach będzie można włączać do SSE także grunty prywatne.

Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna PrzybyŁa

Maciej Szczepaniuk

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA