REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie zakładu upraszcza rozliczenia CIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Zagraniczny przedsiębiorca, który nie chce mieć problemów z rozliczeniami podatkowymi w Polsce, powinien prowadzić działalność na podstawie zakładu. Wtedy opodatkowaniu CIT w Polsce podlegać będą jedynie te dochody, które zagraniczny przedsiębiorca uzyskał za pośrednictwem zakładu.

 Zagraniczni podatnicy często mają problemy z rozliczaniem podatku dochodowego w Polsce. Czy krajowe regulacje są aż tak skomplikowane?

REKLAMA

- Z teoretycznego punktu widzenia opodatkowanie podatkiem dochodowym zagranicznych przedsiębiorców raczej nie powinno rodzić większych wątpliwości. Generalne zasady opodatkowania są bardzo podobne w większości krajów rozwiniętych, gdyż bazują one na regulacjach Konwencji Modelowej OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak, jak to z reguły bywa, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, a przedsiębiorcy wciąż mają trudności z należytym określeniem swojego dochodu podatkowego w Polsce dla celów CIT.

 Na co z punktu widzenia podatku dochodowego powinien zwracać uwagę zagraniczny podatnik zamierzający rozpocząć działalność w Polsce?

- Podatkowe traktowanie zagranicznego przedsiębiorcy jest uzależnione od rodzaju jego aktywności oraz sposobu jej prowadzenia w Polsce. O ile utworzenie spółki zależnej czy oddziału w kraju niewątpliwie wiąże się z objęciem zakresem polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o tyle realizowanie kontraktu w Polsce bądź dystrybuowanie towarów handlowych nie zawsze powoduje tego rodzaju konsekwencje. Aby zagraniczny przedsiębiorca podlegał podatkowi dochodowemu w Polsce, jego działalność w kraju powinna konstytuować tzw. zakład, a to nie zawsze jest oczywiste, co zresztą potwierdza orzecznictwo polskich sądów administracyjnych.

 Wskazać tu można najnowszy wyrok WSA w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Tak. Trzeba podkreślić, że wyrok ten (III SA/Wa 2071/07) na pewno nie jest jakąś rewolucją. Sąd potwierdził, że prowadzenie przez zagraniczne podmioty działalności w kraju, która ma jedynie charakter pomocniczy, nie wiąże się z obowiązkiem rozliczania podatku dochodowego w Polsce. Bardziej istotny jest fakt, że WSA wskazał na konieczność indywidualnej analizy każdego przypadku w związku z konstytuowaniem zakładu zagranicznego podatnika w kraju. Pojęcie to jest dość nieostre i w rzeczywistości brak jest sztywnych kryteriów dotyczących ustalania, czy dana działalność tworzy zakład czy jeszcze nie. Dlatego też, jak słusznie uznał WSA, odrębnie należy analizować każdy rodzaj i sposób podejmowania aktywności w kraju.

REKLAMA

 Jeśli zatem zostanie potwierdzone, że zagraniczny przedsiębiorca prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem zakładu, to w jaki sposób należy ustalić wysokość jego dochodów, które powinny stanowić podstawę opodatkowania CIT?

- W takim przypadku opodatkowaniu w Polsce podlegać będą jedynie te dochody, które zagraniczny przedsiębiorca uzyskał za pośrednictwem zakładu. Generalnie ich ustalenie odbywa się przy zastosowaniu zasady, że do zakładu przypisuje się jedynie te dochody, które mógłby on osiągnąć, gdyby prowadził zwykłą rynkową działalność z wykorzystaniem posiadanych środków jako niezależny przedsiębiorca. W praktyce dla określenia prawidłowego dochodu podatkowego zakładu wykorzystuje się księgi rachunkowe, które jest on zobowiązany prowadzić dla swojej polskiej działalności. W księgach tych powinny być ujęte wszystkie przychody i koszty bezpośrednio związane z działalnością zakładu w Polsce, a także przychody i koszty pośrednie, w tym m.in. koszty ogólnego zarządu, które należy alokować do zakładu na podstawie racjonalnego i gospodarczo uzasadnionego klucza alokacji. Oczywiście, w tej sytuacji również brak jest sztywnych zasad ustalania metody alokacji przychodów oraz kosztów pośrednich, dlatego też każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Fot. Marek Matusiak

Marcin Zawadzki, konsultant podatkowy w Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA