REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie zakładu upraszcza rozliczenia CIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Zagraniczny przedsiębiorca, który nie chce mieć problemów z rozliczeniami podatkowymi w Polsce, powinien prowadzić działalność na podstawie zakładu. Wtedy opodatkowaniu CIT w Polsce podlegać będą jedynie te dochody, które zagraniczny przedsiębiorca uzyskał za pośrednictwem zakładu.

 Zagraniczni podatnicy często mają problemy z rozliczaniem podatku dochodowego w Polsce. Czy krajowe regulacje są aż tak skomplikowane?

REKLAMA

- Z teoretycznego punktu widzenia opodatkowanie podatkiem dochodowym zagranicznych przedsiębiorców raczej nie powinno rodzić większych wątpliwości. Generalne zasady opodatkowania są bardzo podobne w większości krajów rozwiniętych, gdyż bazują one na regulacjach Konwencji Modelowej OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak, jak to z reguły bywa, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, a przedsiębiorcy wciąż mają trudności z należytym określeniem swojego dochodu podatkowego w Polsce dla celów CIT.

 Na co z punktu widzenia podatku dochodowego powinien zwracać uwagę zagraniczny podatnik zamierzający rozpocząć działalność w Polsce?

- Podatkowe traktowanie zagranicznego przedsiębiorcy jest uzależnione od rodzaju jego aktywności oraz sposobu jej prowadzenia w Polsce. O ile utworzenie spółki zależnej czy oddziału w kraju niewątpliwie wiąże się z objęciem zakresem polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o tyle realizowanie kontraktu w Polsce bądź dystrybuowanie towarów handlowych nie zawsze powoduje tego rodzaju konsekwencje. Aby zagraniczny przedsiębiorca podlegał podatkowi dochodowemu w Polsce, jego działalność w kraju powinna konstytuować tzw. zakład, a to nie zawsze jest oczywiste, co zresztą potwierdza orzecznictwo polskich sądów administracyjnych.

 Wskazać tu można najnowszy wyrok WSA w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Tak. Trzeba podkreślić, że wyrok ten (III SA/Wa 2071/07) na pewno nie jest jakąś rewolucją. Sąd potwierdził, że prowadzenie przez zagraniczne podmioty działalności w kraju, która ma jedynie charakter pomocniczy, nie wiąże się z obowiązkiem rozliczania podatku dochodowego w Polsce. Bardziej istotny jest fakt, że WSA wskazał na konieczność indywidualnej analizy każdego przypadku w związku z konstytuowaniem zakładu zagranicznego podatnika w kraju. Pojęcie to jest dość nieostre i w rzeczywistości brak jest sztywnych kryteriów dotyczących ustalania, czy dana działalność tworzy zakład czy jeszcze nie. Dlatego też, jak słusznie uznał WSA, odrębnie należy analizować każdy rodzaj i sposób podejmowania aktywności w kraju.

REKLAMA

 Jeśli zatem zostanie potwierdzone, że zagraniczny przedsiębiorca prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem zakładu, to w jaki sposób należy ustalić wysokość jego dochodów, które powinny stanowić podstawę opodatkowania CIT?

- W takim przypadku opodatkowaniu w Polsce podlegać będą jedynie te dochody, które zagraniczny przedsiębiorca uzyskał za pośrednictwem zakładu. Generalnie ich ustalenie odbywa się przy zastosowaniu zasady, że do zakładu przypisuje się jedynie te dochody, które mógłby on osiągnąć, gdyby prowadził zwykłą rynkową działalność z wykorzystaniem posiadanych środków jako niezależny przedsiębiorca. W praktyce dla określenia prawidłowego dochodu podatkowego zakładu wykorzystuje się księgi rachunkowe, które jest on zobowiązany prowadzić dla swojej polskiej działalności. W księgach tych powinny być ujęte wszystkie przychody i koszty bezpośrednio związane z działalnością zakładu w Polsce, a także przychody i koszty pośrednie, w tym m.in. koszty ogólnego zarządu, które należy alokować do zakładu na podstawie racjonalnego i gospodarczo uzasadnionego klucza alokacji. Oczywiście, w tej sytuacji również brak jest sztywnych zasad ustalania metody alokacji przychodów oraz kosztów pośrednich, dlatego też każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Fot. Marek Matusiak

Marcin Zawadzki, konsultant podatkowy w Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA