REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy będą uczyć zawodu

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Naukę zawodu w szkołach częściej będą prowadzić osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające specjalistyczne przygotowanie zawodowe.

Zmiana prawa

REKLAMA

Zajęcia w polskich szkołach coraz częściej będą prowadzić przedsiębiorcy lub osoby wykonujące konkretny zawód. Za zgodą gminy lub powiatu, dyrektor szkoły będzie mógł powierzyć im prowadzenie nauki zawodu, nawet jeśli nie są absolwentami kierunku studiów zbieżnego z przedmiotem, którego mają uczyć. Wystarczy, że posiadają specjalistyczne przygotowanie zawodowe. Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który obecnie jest konsultowany z partnerami społecznymi.

REKLAMA

- Dzięki nowym przepisom dyrektorzy szkół będą mieli swobodną rękę w zatrudnianiu u siebie fachowców, np. przedsiębiorców, informatyków czy rzemieślników, którzy nie muszą posiadać kwalifikacji pedagogicznych - tłumaczy Zbigniew Marciniak, wiceminister edukacji narodowej.

Obecnie w szkołach brakuje nauczycieli uczących zawodu. Z danych Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli wynika, że każdego roku ubywa 2 tys. takich pedagogów. Dodatkowo połowa z nich pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Problem ten dostrzegł Narodowy Bank Polski. Od czterech lat organizuje on programy edukacyjne kształcące nauczycieli przedsiębiorczości. W tym roku przeznaczy na ten cel 4 mln zł.

- Rocznie szkolimy około 5 tys. nauczycieli. Dzięki tym środkom udało się nam dotrzeć już do miliona uczniów w Polsce - mówi Marcin Stankiewicz z departamentu komunikacji społecznej NBP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomysł MEN popiera Aleksander Nalaskowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopenika w Toruniu. Wskazuje jednak, że dyrektorzy szkół powinni mieć także prawo do zatrudniania specjalistów, którzy uczyliby innych przedmiotów, a nie tylko tych prowadzących kształcenie zawodowe. To ułatwiłoby zatrudnienie nauczycieli takich przedmiotów jak wychowanie fizyczne, plastyka czy języki obce. Szczególny problem z przyjęciem do pracy takich nauczycieli mają przede wszystkim szkoły w małych miejscowościach i wsiach.

Zdaniem związków zawodowych zatrudnienie w szkołach nadmiernej liczby osób bez przygotowania zawodowego może obniżyć jakość kształcenia. W praktyce zajęcia będą mogły poprowadzić osoby nieposiadające predyspozycji do nauczania.

- Możemy zaakceptować pomysł rządu, ale pod warunkiem, że specjaliści posiadający praktykę zawodową przejdą kursy doszkalające z pedagogiki - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jednocześnie ZNP zdecydowanie przeciwstawia się propozycji resortu edukacji, aby dyrektorem szkoły mogła zostać osoba bez przygotowania pedagogicznego (np. absolwent zarządzania lub administracji).

tys. nauczycieli prowadzących kształcenie zawodowe co roku rezygnuje z pracy w szkole

KATARZYNA BARTMAN

katarzyna.bartman@infor.pl

Współpraca ŁUKASZ GUZA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA