REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej praw dla akcjonariuszy

Grzegorz Skowroński

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, której projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych, przyczyni się do sprawniejszego wykonywania praw korporacyjnych przez akcjonariuszy.

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) implementuje do polskiego prawa postanowienia Dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym. Art. 4061 k.s.h. wprowadza zmiany w zakresie sposobu wyznaczania kręgu osób uprawnionych do głosowania na walnym zgromadzeniu (WZ) spółek publicznych. Podstawowe znaczenie będzie miał konkretny dzień rejestracji uczestnictwa na WZ (tzw. record date). Winien on przypadać na szesnaście dni przed datą WZ. Akcjonariusze, którzy nabędą akcje w dniu późniejszym, nie będą uprawnieni do udziału w zgromadzeniu. Sytuacja ta może rodzić pewne problemy, jeżeli po dniu rejestracji uczestnictwa nastąpi zbycie akcji, zaś zbywca będzie głosował w sposób sprzeczny (a nawet szkodliwy) dla nabywcy (nowego akcjonariusza). Wydaje się, iż pewną formą zabezpieczenia mogą być m.in. odpowiednie postanowienia umowne, które będą zabezpieczały interesy nabywcy akcji. Na uwagę zasługuje także par. 2 art. 4061, który wskazuje, że dzień rejestracji jest jednolity dla uprawnionych z akcji na okaziciela i akcji imiennych.

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł 4064 k.s.h. koresponduje z art. 4061 k.s.h. i stanowi istotną zmianę, wychodzącą naprzeciw potrzebom obrotu. Przeniesienie akcji po dniu rejestracji, a przed dniem uczestnictwa w walnym, nie będzie rodzić żadnych negatywnych skutków, tak na gruncie możliwości skutecznego wzięcia udziału w WZ, jak i na gruncie skuteczności samego przeniesienia akcji. W szczególności ma to istotne znaczenie w świetle obowiązującego art. 11 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zgodnie z którym warunkiem wystawienia świadectwa depozytowego, od którego uzależniona jest możliwość uczestniczenia w WZ, jest uprzednia blokada akcji. Pamiętać należy, iż model ten odnosi się jedynie do spółek publicznych.

Nowelizacja k.s.h. przewiduje również novum w postaci możliwości niejednolitego głosowania z akcji. Należy przypomnieć, iż na gruncie k.s.h. w brzmieniu przed planowaną nowelizacją większość doktryny i orzecznictwa opowiada się za stanowiskiem, iż prawo głosu należy wiązać z akcjonariuszem, zaś akcja stanowi jedynie narzędzie umożliwiające wykonanie tego prawa (aczkolwiek argumenty za takim stanowiskiem nie wynikały wprost z żadnego przepisu prawa). Oznaczało to, iż akcjonariusz zobowiązany jest do użycia wszystkich swoich głosów w ten sam sposób, tj. głosując za, przeciw bądź wstrzymując się od głosu. Przyjmowano za niedopuszczalne niejednolite głosowanie z akcji. Pogląd taki wychodził naprzeciw teorii oświadczenia woli akcjonariusza, którego akt głosowania obejmuje wszystkie posiadane przez niego akcje. Art. 4113 k.s.h. odchodzi od tej zasady, wprowadzając możliwość niejednolitego głosowania z akcji (tzw. split voting). Zmiana ta jest podkreśleniem kapitałowego charakteru spółki akcyjnej i praw, na których oparta jest możliwość głosowania (głosuje akcja, a nie akcjonariusz jako taki). Wprowadzenie art. 4113 k.s.h. zakończy dyskusję i rozwieje wątpliwości co do dopuszczalności split votingu w spółkach akcyjnych, z pewnością ułatwi wykonywanie praw korporacyjnych przez akcjonariuszy oraz wpłynie na płynność i swobodę podejmowania przez nich decyzji. Dotychczasowe regulacje stanowiły niejednokrotnie podstawę do deformowania celu innych instytucji prawnych. Przykładowo, brak możliwości niejednolitego głosowania z akcji powodował, iż organizowanie głosowania tajnego na WZ tracił to niejednokrotnie sens, gdyż w przypadku kilku akcjonariuszy posiadających porównywalne wielkości pakietów akcji byli oni demaskowani ze względu na fakt, iż zmuszeni byli do użycia wszystkich posiadanych głosów w sposób jednolity. Niedopuszczalne było bowiem głosowanie za i przeciw/wstrzymanie się. Ponadto możliwość niejednolitego głosowania z akcji, z pewnością będzie ułatwieniem przy stosunkach o charakterze powierniczym np. przy pośrednim nabywaniu akcji za pomocą kwitów depozytowych. Oprócz tego, split voting może być niekiedy postrzegany jako swojego rodzaju (aczkolwiek zasługujące na krytykę) zabezpieczenie do zaskarżania uchwał walnych zgromadzeń oraz może stanowić istotny element oddziaływania na innych akcjonariuszy oraz na sam proces decyzyjny.

GRZEGORZ SKOWROŃSKI

Dalszy ciąg materiału pod wideo

aplikant radcowski Kancelaria Baker & McKenzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA