REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można ukarać spółki osobowej za przekroczenie terminu

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Przepisy o składaniu sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym i urzędach skarbowych stawiają spółki osobowe w gorszej sytuacji niż członków zarządów spółek kapitałowych.

Spółki handlowe prowadzące działalność w większym rozmiarze (czyli jawne i partnerskie, kiedy ich obrót przekroczy równowartość 800 tys. euro, a komandytowe i komandytowo-akcyjne - zawsze) muszą sporządzać sprawozdania finansowe. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości czynią to w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.

REKLAMA

Różne ustawy - różne terminy

REKLAMA

Zamęt wprowadza porównanie kilku ustaw. Artykuł 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym np. mówi ogólnie o przekazywaniu dokumentów do rejestru. Stosując ten przepis można powiedzieć, że spółki osobowe składają sprawozdanie finansowe w ciągu 7 dni od chwili jego sporządzenia.

- Stosowałbym ten termin zarówno do obowiązków wobec KRS, jak i - na zasadzie analogii - w stosunku do urzędów skarbowych. Gdyby jednak w jakiejś spółce osobowej trwało to dłużej, organ podatkowy nie powinien karać jej wspólników. W ustawie podatkowej nie wyznaczono bowiem terminu - uważa Mariusz Korpalski z poznańskiej kancelarii Komarnicka, Korpalski.

Inaczej ze zgromadzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odmienna jest sytuacja spó- łek, które - jak kapitałowe - mają organy zatwierdzające dokumenty finansowe i udzielające skwitowania wspólnikom prowadzącym sprawy spółki i takich, które tego rodzaju gremiów nie powołały. Tych ostatnich jest w obrocie zdecydowanie więcej. Wspólnicy zarządzający każdej spółki osobowej, w której ustanowiono zgromadzenie zatwierdzające m.in. sprawozdania; powinni pamiętać, że ich firmy obowiązuje art. 69 ust. 1 i 2 u. o r. Ustanawia on obowiązek składania we właściwym rejestrze sądowym rocznych sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

- Jeżeli nawet wspólnicy spółki osobowej z organem zatwierdzającym sprawozdania nie zmieszczą się w tym terminie, to mogą nie bać się kar - uważa mec. Mariusz Korpalski. - Sankcje karne za opóźnienie, by mogły być zastosowane, musiałyby być zapisane w ustawie wprost. Tymczasem w stosunku do spółek osobowych bez organów zatwierdzających nie ma takich uregulowań.

Obrona jak ze sp. z o.o.

Wspólnicy spółek osobowych posiadających organ zatwierdzający muszą natomiast wykazywać większą staranność. Wobec nich przepisy są jednoznaczne, a zagrożenie sankcją karną realne. Mimo to, jeśli zorientują się odpowiednio wcześnie, że mają kłopot z zatwierdzeniem sprawozdania, to mogą skorzystać z argumentu podobnego do tego, jakiego używają członkowie zarządów w spółkach z o.o. Zdarza się bowiem, że wspólnicy zatwierdzający nie zebrali się mimo prawidłowego zaproszenia na zgromadzenie przez wspólników zarządzających.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA