REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie można ukarać spółki osobowej za przekroczenie terminu

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

Przepisy o składaniu sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym i urzędach skarbowych stawiają spółki osobowe w gorszej sytuacji niż członków zarządów spółek kapitałowych.

Spółki handlowe prowadzące działalność w większym rozmiarze (czyli jawne i partnerskie, kiedy ich obrót przekroczy równowartość 800 tys. euro, a komandytowe i komandytowo-akcyjne - zawsze) muszą sporządzać sprawozdania finansowe. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości czynią to w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.

REKLAMA

Różne ustawy - różne terminy

REKLAMA

Zamęt wprowadza porównanie kilku ustaw. Artykuł 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym np. mówi ogólnie o przekazywaniu dokumentów do rejestru. Stosując ten przepis można powiedzieć, że spółki osobowe składają sprawozdanie finansowe w ciągu 7 dni od chwili jego sporządzenia.

- Stosowałbym ten termin zarówno do obowiązków wobec KRS, jak i - na zasadzie analogii - w stosunku do urzędów skarbowych. Gdyby jednak w jakiejś spółce osobowej trwało to dłużej, organ podatkowy nie powinien karać jej wspólników. W ustawie podatkowej nie wyznaczono bowiem terminu - uważa Mariusz Korpalski z poznańskiej kancelarii Komarnicka, Korpalski.

Inaczej ze zgromadzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odmienna jest sytuacja spó- łek, które - jak kapitałowe - mają organy zatwierdzające dokumenty finansowe i udzielające skwitowania wspólnikom prowadzącym sprawy spółki i takich, które tego rodzaju gremiów nie powołały. Tych ostatnich jest w obrocie zdecydowanie więcej. Wspólnicy zarządzający każdej spółki osobowej, w której ustanowiono zgromadzenie zatwierdzające m.in. sprawozdania; powinni pamiętać, że ich firmy obowiązuje art. 69 ust. 1 i 2 u. o r. Ustanawia on obowiązek składania we właściwym rejestrze sądowym rocznych sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

- Jeżeli nawet wspólnicy spółki osobowej z organem zatwierdzającym sprawozdania nie zmieszczą się w tym terminie, to mogą nie bać się kar - uważa mec. Mariusz Korpalski. - Sankcje karne za opóźnienie, by mogły być zastosowane, musiałyby być zapisane w ustawie wprost. Tymczasem w stosunku do spółek osobowych bez organów zatwierdzających nie ma takich uregulowań.

Obrona jak ze sp. z o.o.

Wspólnicy spółek osobowych posiadających organ zatwierdzający muszą natomiast wykazywać większą staranność. Wobec nich przepisy są jednoznaczne, a zagrożenie sankcją karną realne. Mimo to, jeśli zorientują się odpowiednio wcześnie, że mają kłopot z zatwierdzeniem sprawozdania, to mogą skorzystać z argumentu podobnego do tego, jakiego używają członkowie zarządów w spółkach z o.o. Zdarza się bowiem, że wspólnicy zatwierdzający nie zebrali się mimo prawidłowego zaproszenia na zgromadzenie przez wspólników zarządzających.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA