REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek chorobowy po 90 dniach ubezpieczenia

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Osoby prowadzące firmy szybciej będą korzystać z zasiłku chorobowego. Nadal nie będą mieli do niego prawa, jeśli opłacą składkę po terminie.

zmiana prawa

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. po 90, a nie 180 dniach, jak obecnie, nieprzerwanego ubezpieczenia osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu będą mogły otrzymać zasiłek chorobowy. Nabędą więc prawo do niego już po wpłaceniu trzech, a nie sześciu składek. Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Już jutro może się nim zająć rząd. Dobrowolnemu ubezpieczeniu podlegają m.in. osoby prowadzące działalność na własny rachunek, osoby wykonujące pracę nakładczą, na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, a także duchowni.

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz z PKPP Lewiatan skrócenie okresu ubezpieczenia jest krokiem w kierunku stopniowego zrównania praw pracowników i przedsiębiorców. Pierwsi już po 30 dniach ubezpieczenia mają prawo do zasiłku.

- Rząd powinien iść jednak dalej - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Tłumaczy, że prawo daje na przykład prawo do zasiłku już od pierwszego dnia ubezpieczenia, ale tylko osobom podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu. Z przywileju tego korzystają m. in. posłowie i senatorowie czy pracownicy, którzy byli ubezpieczeni przez co najmniej dziesięć lat. Eksperci wskazują też, że z projektu zniknęła wcześniej planowana zmiana, aby nieopłacenie przez przedsiębiorcę składki w terminie nie powodowało wygaśnięcia umowy. Przedsiębiorca miałby jednak obowiązek opłacania składek za cały okres podlegania ubezpieczeniu dobrowolnemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ZUS mógłby wtedy dochodzić nieopłaconych składek - mówi Małgorzata Rusewicz.

Zgodnie z art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Skutek może być taki, że przedsiębiorca nie opłacając na czas na przykład piątej składki w terminie, traci dotychczas wpłacone składki. I znów musi czekać pół roku na objecie ubezpieczeniem.

- Bywa też tak, że ktoś wpłaca składkę po terminie i opłaca kolejne, bo nie wie, że umowa została zerwana - mówi Bogna Nowak-Turowiecka.

43,8 składki chorobowej miesięcznie wpłaca do ZUS osoba prowadząca działalność

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA