REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ze stabilną inflacją, do sierpnia ceny będą rosły szybciej

Mirek Kuk

REKLAMA

Od grudnia 2007 r. do kwietnia 2008 r. tempo wzrostu cen oscylowało w okolicach 4 proc., ale już od maja ceny będą rosły szybciej, prawdopodobnie do sierpnia, kiedy to inflacja osiągnie 4,7-4,8 proc.

Z prognoz Gazety Prawnej wynika, że inflacja w kwietniu wyniosła 4,0 proc. wobec 4,1 proc. w marcu. W kwietniu wolniej rosły ceny żywności i paliw.

REKLAMA

- W przypadku cen żywności obserwujemy efekty sezonowe - nie ma jeszcze nowych warzyw i owoców, a jeżeli na rynku pojawiają się nowalijki, to są drogie. Powoli detaliści powinni zacząć odczuwać skutki taniejącego mleka i jego przetworów. Rosną natomiast ceny pieczywa, co wynika ze wzrostu cen zbóż. Ogółem, wzrost cen żywności w stosunku do marca nie powinien przekroczyć 1 proc. - mówi GP Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Większy wpływ cen paliw

Także w przypadku cen paliw kwiecień oszczędził kieszenie kierowców, ale jak się okazuje, na chwilę.

- Już widać, że w maju wpływ wyższych cen paliw na inflację będzie wyraźniejszy - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kwietniu Urząd Regulacji Energetyki zdecydował o podwyżce cen gazu o 14 proc., co także wpłynie na tempo wzrostu cen w maju.

- Jeżeli chodzi o pozostałe kategorie, to spodziewamy się wzrostu cen w działach usługowych: zdrowiu, edukacji, restauracji i hoteli, co jest częściowo odbiciem rosnących płac, a także po części wzrostu cen energii elektrycznej na początku roku - twierdzi ekonomista PKO BP.

Kwiecień był więc dość łaskawy, ale najbliższe miesiące przyniosą przyspieszenie inflacji.

- Inflacja w kwietniu to taka ostatnia chwila wytchnienia przed wzrostem inflacji w ciągu najbliższych czterech miesięcy, szczególnie jeżeli chodzi o paliwa, energię elektryczną i gaz, w mniejszym stopniu o żywność. Każdego miesiąca wskaźnik inflacji będzie rósł o 0,1-0,2 proc. - twierdzi główny ekonomista ING Banku.

W efekcie w sierpniu tempo wzrostu cen może sięgnąć 4,7-4,8 proc. Ale to będzie szczyt - jesienią inflacja wyraźnie spadnie do poniżej 4 proc. na koniec roku.

Pomaga mocny złoty

W ostatnich tygodniach silnie rosła wartość złotego (we wtorek euro kosztowało 3,38 zł), co pomaga w powstrzymywaniu inflacji, choć dzieje się to z pewnym opóźnieniem.

- Najszybciej ten efekt widzimy po cenach paliw, tu przełożenie trwa kilka tygodni - tłumaczy Mateusz Szczurek.

- Pełniejszy wpływ mocniejszego złotego przekłada się na inflację dopiero po co najmniej trzech miesiącach - dodaje.

Po takim czasie uwidacznia się wpływ zarówno niższych cen z importu, jak i reakcji na nierodzimych producentów, obawiających się konkurencji ze strony tańszych produktów zagranicznych.

- Ponadto mocny kurs pogarsza konkurencyjność niektórych firm i zmniejsza ich skłonność np. do podwyżek płac - mówi Mateusz Szczurek.

Do końca roku złoty powinien pozostać mocny i pozytywnie działać na inflację.

- Może nawet zobaczymy dalsze umocnienie, co na pewno wpłynie na ceny paliw. Oczywiście duża niepewność dotyczy cen ropy naftowej, my zakładamy jednak, że ceny ropy spadną - mówi Łukasz Tarnawa.

Prognoza GP: inflacja w najbliższych miesiącach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA