| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie więcej średnich firm

Będzie więcej średnich firm

Ministerstwo Gospodarki chce rozszerzyć grupę małych i średnich przedsiębiorstw i zaliczyć do niej również te, które zatrudniają od 250 do 500 osób.


W Polsce ponad 99,8 proc. stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Powszechnie uważa się jednak, że nie stanowią one siły pobudzającej rozwój gospodarki i innowacyjności. Wprawdzie najwięcej wniosków o dotacje unijne składają mikro przedsiębiorstwa, ale domagają się one przyznania tylko dotacji o małej wartości i w dodatku jedynie w nieznacznym stopniu stają się beneficjentami tej pomocy.

Natomiast z raportu opracowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw za lata 2004- 2006 wynika, że skuteczność średnich przedsiębiorstw w pozyskiwaniu środków unijnych jest dwukrotnie wyższa niż małych przedsiębiorstw i ponadsześciokrotnie większa niż małych przedsiębiorców. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego, rozszerzenie definicji małych i średnich przedsiębiorstw na większe firmy zatrudniające do 500 osób utrudni mniejszym zakładom dostęp do tej pomocy.

- Nie będzie można stosować na przykład takich samych uproszczeń biurokratycznych, podatkowych w rachunkowości i rozliczeniach dla pięcioosobowej firmy co dla 500-osobowej - tłumaczy Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

90 proc. przedsiębiorstw w Unii to małe i średnie firmy

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK