Będzie więcej średnich firm
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce ponad 99,8 proc. stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Powszechnie uważa się jednak, że nie stanowią one siły pobudzającej rozwój gospodarki i innowacyjności. Wprawdzie najwięcej wniosków o dotacje unijne składają mikro przedsiębiorstwa, ale domagają się one przyznania tylko dotacji o małej wartości i w dodatku jedynie w nieznacznym stopniu stają się beneficjentami tej pomocy.
REKLAMA
Natomiast z raportu opracowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw za lata 2004- 2006 wynika, że skuteczność średnich przedsiębiorstw w pozyskiwaniu środków unijnych jest dwukrotnie wyższa niż małych przedsiębiorstw i ponadsześciokrotnie większa niż małych przedsiębiorców. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego, rozszerzenie definicji małych i średnich przedsiębiorstw na większe firmy zatrudniające do 500 osób utrudni mniejszym zakładom dostęp do tej pomocy.
- Nie będzie można stosować na przykład takich samych uproszczeń biurokratycznych, podatkowych w rachunkowości i rozliczeniach dla pięcioosobowej firmy co dla 500-osobowej - tłumaczy Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.
90 proc. przedsiębiorstw w Unii to małe i średnie firmy
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA