| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.


W styczniu tego roku tylko 5 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców zgłosiło się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aby ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Pozostałe 35-40 tys. albo nie wie o tym, że od 2008 roku musi najpierw opłacić składki w ZUS, a następnie starać się o ich zwrot z PFRON, albo nie chce korzystać z takiej pomocy.

Od stycznia zmienił się też sposób uzyskiwania pomocy na opłacenie składek do ZUS przez pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Ich zdaniem, nowe zasady udzielania tej pomocy trzykrotnie wydłużyły procedurę jej przyznawania i podwyższyły koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Dodatkowo od tego roku nie przysługuje już dofinansowanie z PFRON do pensji tych pracowników, którzy są emerytami.

- Zmiany te zniechęcają firmy do zatrudnienia niepełnosprawnych - uważa Jan Zając, przewodniczący Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Od stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Aby uzyskać refundację opłaconych już składek, renciści prowadzący firmę muszą zarejestrować się w Funduszu. Do końca stycznia zrobił to jednak zaledwie co ósmy uprawniony przedsiębiorca. Tylko im będzie przysługiwać refundacja składek opłaconych za styczeń.

- Liczba tych, którzy mogą skorzystać z pomocy, powinna być wyższa, dlatego podjęliśmy działania informacyjne, aby jak najwięcej niepełnosprawnych wiedziało o przysługującym im wsparciu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.

Niepełnosprawni powinni też zgłosić się do ZUS i złożyć formularz ZUS ZUA, podając jako datę powstania obowiązku ubezpieczeniowego 1 stycznia 2008 r. Zgłoszenia tego należało dokonać do 8 stycznia. Ci renciści prowadzący firmę, którzy nie dopełnili tego obowiązku i nie opłacili należnych od stycznia składek w terminie, będą musieli zapłacić odsetki za zwłokę.

Również pracodawcy muszą najpierw zapłacić składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, a dopiero potem ubiegać się o wypłatę refundacji za dany miesiąc. Wcześniej składki finansowane były przez PFRON i budżet państwa. Teraz składając wniosek o refundację pracodawcy muszą dołączyć do niego także informację m.in. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i stopniach niepełnosprawności pracowników. Zdaniem POPON po zmianie przepisów procedura ubiegania się o pieniądze z PFRON trzykrotnie się wydłużyła.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »