REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szef wyznaczy osobę odpowiedzialną za ewakuację pracowników

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Firmy będą musiały zapewnić pracownikom środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków lub ewakuacji z miejsca pracy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który nakłada na pracodawców m.in. obowiązek wyznaczenia spośród pracowników osób odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy oraz ewakuację w razie nagłego wypadku. Szefowie będą musieli poinformować pozostałych podwładnych o tym, kto będzie pełnił taką funkcję oraz przekazać im ich numer służbowego telefonu lub innego środka komunikacji elektronicznej. Liczba pracowników odpowiedzialnych za pierwszą pomoc, ich szkolenie oraz wyposażenie będą zależeć od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Dotychczas kodeks pracy nie zobowiązywał wprost pracodawców do wyznaczenia takich osób oraz ich przeszkolenia.

- Projekt rozszerza zakres obowiązków pracodawcy, ale nie precyzuje, w jaki sposób ma on wyznaczyć osobę odpowiedzialną za udzielenie pierwszej pomocy i ewakuację, jeśli zatrudnia np. tylko jednego pracownika - podkreśla Andrzej Łuczaj z firmy BHP Konsultant.

Nowe przepisy zobowiążą także pracodawców do informowania pracowników o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących na poszczególnych stanowiskach pracy oraz zasadach postępowania w przypadku awarii. W sytuacji zagrożenia bezpośredniego będą musieli oni wstrzymać pracę i wydać pracownikom polecenie oddalenia się w bezpieczne miejsce, aż do czasu usunięcia niebezpieczeństwa.

REKLAMA

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracodawcy, po konsultacjach z pracownikami lub ich przedstawicielami, ustalą wykaz prac, które ze względu na szczególne zagrożenie dla życia lub zdrowia powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby. Dotychczas rodzaje takich prac określał minister pracy i polityki społecznej w odrębnym rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W tym przypadku decentralizacja nie jest złym rozwiązaniem, bo istnieje wiele prac, o istnieniu których mogą nie wiedzieć urzędnicy z ministerstwa. Jeśli jednak wykaz taki mają ustalać pracodawcy i pracownicy, to warto zastanowić się, w jaki sposób zapewnić im właściwe doradztwo ekspertów - uważa Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Projekt przewiduje także, że szefowie będą musieli konsultować z pracownikami nie tylko zasady tworzenia służby bhp lub powierzania takiej działalności innym firmom zewnętrznym, ale także działania związane z ochroną przeciwpożarową oraz ewakuacją z miejsca pracy. Jeśli rząd przyjmie projekt, trafi on pod obrady Sejmu. Nowela wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

14tys. decyzji o wstrzymaniu pracy z powodu zagrożenia życia wydała PIP w 2006 roku

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA