REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia chorobowe dla ubezpieczających się dobrowolnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem skorzystają z zasiłku chorobowego po 90 dniach ubezpieczenia. Prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało pomimo opłacenia składki po terminie. Kobiety w ciąży zagrożonej mogłyby otrzymywać świadczenie chorobowe przez 270 dni.

zmiana prawa

REKLAMA

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy dotyczącej zasiłków chorobowych zakłada skrócenie okresu oczekiwania na taki zasiłek przez osoby ubezpieczone dobrowolnie. Chodzi m.in. o przedsiębiorców prowadzących działalność na własny rachunek. Od 1 stycznia 2009 r. po 90, a nie 180 dniach (jak obecnie) nieprzerwanego ubezpieczenia będą mogli oni otrzymać zasiłek chorobowy. Jeśli spóźnią się z wpłatą składki, to ubezpieczenie nie wygaśnie. Obecnie nawet jeden dzień zwłoki powoduje ustanie ubezpieczenia, przepadek wpłaconych składek i brak możliwości skorzystania z zasiłku chorobowego. Trzecia nowość dotyczy kobiet w ciąży zagrożonej. Otrzymywałyby one świadczenie chorobowe przez 270, a nie 182 dni, jak obecnie.

Wystarczy trzy miesiące

Osoby podlegające przez 90 dni dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu będą mogły skorzystać z zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Obecnie, żeby nabyć do niego prawo, muszą być ubezpieczone przez 180 dni. Zatem po wpłaceniu już trzech, a nie sześciu składek miesięcznych będą mogli otrzymać zasiłek. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mają prawo przedsiębiorcy prowadzący działalność na własny rachunek, osoby wykonujące pracę nakładczą, na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, a także duchowni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz z PKPP Lewiatan, proponowane rozwiązanie jest krokiem w dobrym kierunku zmierzającym do stopniowego zrównania praw pracowników i przedsiębiorców. Ci pierwsi już po 30 dniach ubezpieczenia mają prawo do zasiłku chorobowego. Małgorzata Rusewicz uważa, że nowe rozwiązanie spowoduje zwiększenie liczby przedsiębiorców, którzy zdecydują się na dobrowolne ubezpieczenia chorobowe.

- Obecnie wielu młodych przedsiębiorców zamiast ubezpieczenia chorobowego w ZUS wybiera prywatną polisę w firmie ubezpieczeniowej - podkreśla.

Według niej niektóre osoby nie mogą skorzystać z zasiłku chorobowego, bo okres wykonywanej przez nie pracy jest krótszy od półrocznego okresu ubezpieczenia.

- Skrócenie okresu ubezpieczenia do 90 dni powinno w wielu przypadkach zapobiec takiej sytuacji - dodaje.

Ciągłość ubezpieczenia

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki.

- Opłacenie składki po terminie skutkuje utratą dotychczas wpłaconych składek - mówi Małgorzata Rusewicz.

Zatem obowiązujące rozwiązanie prawne jest bardzo restrykcyjne dla osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu. Jeśli spóźnią się z zapłatą, na przykład szóstej składki, tracą wszystkie pieniądze z poprzednich składek.

Zdaniem Bogny Nowak-Turowieckiej z Konfederacji Pracodawców Polskich, obowiązujące rozwiązanie jest niepraktyczne, ponieważ bywa tak, że ktoś wpłaca składkę po terminie i nadal opłaca kolejne.

- Płaci, bo nie wie, że umowa została zerwana - dodaje Bogna Nowak-Turowiecka.

Ubezpieczony może kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie chorobowe, jeśli ZUS na jego wniosek zezwoli na zapłatę składki z odsetkami po terminie. We wniosku należy wskazać powód niedochowania terminu.

- Sytuacja jest absurdalna, bo przedsiębiorca musi napisać we wniosku, dlaczego na przykład spóźnił się z opłatą o jeden dzień - mówi Zbigniew Żurek z BCC.

Może być tak, że organ rentowy negatywnie rozpatrzy wniosek ubezpieczonego. Wtedy jedynym sposobem na nabycie prawa do zasiłku jest rozpoczęcie od początku opłacania składek miesięcznych. Żeby skorzystać z zasiłku, trzeba będzie wpłacić sześć składek.

- W praktyce może się zdarzyć, że ktoś zapłaci np. 11 składek zanim będzie mógł otrzymać zasiłek chorobowy - mówi Zbigniew Żurek.

I wylicza, że do sześciu składek trzeba doliczyć pięć zapłaconych w związku z poprzednim ubezpieczeniem, które wygasło, bo składka została opłacona po terminie.

Nowy przywilej

REKLAMA

Projekt resortu pracy przewiduje uchylenie pkt 2 ust. 2 art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Proponuje się wprowadzenie obowiązku opłacania składek za cały okres podlegania ubezpieczeniu dobrowolnemu. Ubezpieczony wskazuje ten okres we wniosku składanym do ZUS o dobrowolne ubezpieczenie.

- ZUS miałby prawo przymusowego dochodzenia niezapłaconych składek, a ubezpieczeni zachowaliby uprawnienie do zasiłku chorobowego w przypadku nieterminowego ich opłacania - mówi Małgorzata Rusewicz.

Zdaniem Agnieszki Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej wprowadzenie tego rozwiązania wykluczy sytuację, że osoba spóźniając się z wpłatą składki chorobowej utraci dotychczas zapłacone składki i prawo do zasiłku chorobowego.

Kobiety w ciąży

W projekcie jest zawarta propozycja wydłużenia maksymalnego okresu otrzymywania świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży ze 182 dni do 270 dni. Kobiety będą miały zapewnione środki finansowe przez cały okres ciąży. W przypadku ciąż zagrożonych, limit 182 dni jest zbyt krótki. Po upływie 182 dni kobieta, żeby zapewnić sobie środki finansowe w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży, musi się ubiegać w ZUS o świadczenie rehabilitacyjne i osobiście zgłosić się do organu rentowego. Obecne rozwiązanie jest niepraktyczne i ryzykowne dla zdrowia kobiety w zaawansowanej ciąży z powikłaniami.

- Dzięki nowej regulacji nie będzie ona musiała starać się w ZUS o świadczenie rehabilitacyjne do końca ciąży - mówi Małgorzata Rusewicz.

Bogna Nowak-Turowiecka jest przeciwna wydłużeniu okresu otrzymywania świadczenia chorobowego. Jej zdaniem pracodawcy mogą nie chcieć zatrudniać kobiet, wiedząc, że mogą być one nieobecne w firmie ponad rok - dziewięć miesięcy ciąży, urlop macierzyński i wypoczynkowy.

- Po tak długiej nieobecności w pracy często tracą one kwalifikacje i wypadają z rynku pracy - argumentuje Bogna Nowak-Turowiecka.

Resort pracy chce zmienić niektóre przepisy o zasiłku chorobowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA