REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formalności celne bez papieru

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Dziś wchodzi w życie decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie eliminowania papierowych dokumentów dotyczących ceł i handlu.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Władze unijne dążą do stworzenia systemu, który poprawi skuteczność kontroli celnych, a także usprawni odprawy celne i zmniejszy obciążenia administracyjne przedsiębiorców. Celom tym ma służyć decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 70/2008/ WE z 15 stycznia 2008 r. w sprawie eliminowania papierowej formy dokumentów w sektorach ceł i handlu. Decyzja ta dziś wchodzi w życie.

REKLAMA

- Decyzję Parlamentu Europejskiego oraz Rady należy przyjąć z dużym zadowoleniem. Niewątpliwie wprowadzenie jednolitego, zintegrowanego systemu pozwalającego na dokonywanie formalności związanych z odprawami celnymi w formie elektronicznej usprawni pracę administracji celnej, a także w dużym stopniu ułatwi życie podmiotom gospodarczym - mówi Michał Krzewiński z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Zwraca jednak uwagę, że podstawowymi warunkami powodzenia tego projektu są: równoczesne wdrożenie systemów komputerowych we wszystkich krajach oraz gotowość przedsiębiorców do korzystania z proponowanego rozwiązania.

- W przypadku niespełnienia pierwszego warunku może dojść do sytuacji, w której w żadnym kraju, nawet tym, który na czas uruchomi odpowiedni portal, nie będzie możliwe korzystanie ze wszystkich udogodnień systemu - uważa Michał Krzewiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku, gdyby nie wszyscy przedsiębiorcy byli skłonni do korzystania z jego dobrodziejstw, mogłoby dojść do sytuacji, w której część zgłoszeń celnych dokonywana byłaby w formie elektronicznej, a część w formie papierowej.

- To z kolei musiałoby skutkować zwiększeniem zatrudnienia w administracji celnej, aby możliwa była obsługa typów zgłoszeń, a zapewne nie taka jest intencja władz unijnych - mówi Michał Krzewiński.

Jak zauważa Tomasz Tochowicz, menedżer w dziale podatkowym Deloitte, obecnie administracje celne wszystkich chyba krajów członkowskich udostępniły importerom i eksporterom możliwość dokonywania elektronicznych zgłoszeń celnych.

- Jednak poszczególne krajowe systemy nie współpracują ze sobą, to jest nie zapewniają możliwości dokonania zgłoszenia w innym kraju, a administracjom celnym nie oferują bieżącej wymiany istotnych informacji - mówi Tomasz Tochowicz.

Ponadto dokonywanie zgłoszeń elektronicznych nie zawsze przekłada się na brak obowiązku składania ich wersji papierowych. Parlament Europejski i Rada chcą wyeliminować te mankamenty oraz zakładają zwiększenie funkcjonalności m.in. przez koordynację kontroli towarów (wspólna analiza ryzyka). Dla tych, którzy chcą uzyskać status upoważnionego przedsiębiorcy, to ważna informacja.

- System umożliwi rozpoznawanie przesyłek w międzynarodowym łańcuchu dostaw, czyli będą uwzględniane ułatwienia dla posiadaczy certyfikatu AEO - dodaje Tomasz Tochowicz.

WAŻNE TERMINY WPROWADZANIA ZMIAN

REKLAMA

Do 15 lutego 2011 r. państwa członkowskie we współpracy z Komisją mają uruchomić wspólne portale celne zapewniające podmiotom gospodarczym informacje niezbędne do dokonania formalności przywozowych i wywozowych we wszystkich państwach członkowskich.

Do 15 lutego 2013 r. Komisja we współpracy z państwami członkowskimi uruchami zintegrowany system taryfowy umożliwiający połączenie z innymi systemami związanymi z przywozem i wywozem stosowanymi przez Komisję i państwa członkowskie.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA