REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa AC może odnawiać się w nieskończoność

Marcin Jaworski

REKLAMA

BRE Ubezpieczenia wprowadziło możliwość automatycznego odnawiania się umowy ubezpieczenia AC. To rozwiązanie korzystne dla klienta, pod warunkiem że nie chce zmienić ubezpieczyciela.

Automatyczne przedłużanie umowy AC to nowość na naszym rynku. Wcześniej znane były rozwiązania, w których w ubezpieczeniach mienia mieliśmy gratisową ochronę w ciągu miesiąca od zakończenia się poprzedniej umowy ubezpieczenia. Dzięki temu firmy czy klienci indywidualni mogli zapomnieć o przedłużeniu umowy, a i tak mieli ochronę. BRE Ubezpieczenia poszło jednak dalej.

REKLAMA

- Naszą ideą było wprowadzenie mechanizmu, w którym klient co roku nie będzie musiał myśleć o zawarciu nowej umowy, wypełniać formularzy itp. Jeśli nie zrobi nic, umowy OC - z mocy prawa i AC - zgodnie z naszymi warunkami ubezpieczenia, będą przedłużane automatycznie - mówi Paweł Zylm, prezes BRE Ubezpieczenia, sprzedającego polisy pod marką Go!Direct.

Jego firma przewiduje, że umowa AC zawarta na 12 miesięcy ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, jeśli klient (lub towarzystwo) na 14 dni przed jej wygaśnięciem nie przekaże informacji o tym, że nie chce przedłużać umowy.

- Na sześć tygodni przed upływem okresu ubezpieczenia przesyłamy klientowi informację o tym mechanizmie - mówi Paweł Zylm.

Problem w tym, że przez cztery tygodnie może zapomnieć o tym terminie. Jeśli klient spóźni się choć dzień, umowa zostanie przedłużona. Pewną niedogodnością jest to, że trzeba to zrobić na piśmie. Dobrze, że chociaż towarzystwo za datę wpływu uznaje datę stempla pocztowego. Jeśli chcemy to zrobić mailem, musi to być pismo odręcznie podpisane i zeskanowane. Mało tego, w ogólnych warunkach nie znaleźliśmy zapisu, w jaki sposób można odstąpić od przedłużonej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Takiego zapisu rzeczywiście nie ma, ale można to jednak zrobić na warunkach odstąpienia kodeksowego. Poza tym nasze procedury przewidują, że jeśli 14 dni od dnia przedłużenia umowy klient poinformuje nas, że nie chce automatycznego przedłużenia - zwracamy mu pobraną całą składkę - deklaruje Paweł Zylm.

Na szczęście klienci zmieniający towarzystwo i mający pakiet z OC komunikacyjnym muszą pamiętać o rozwiązaniu umowy na dzień przed jej wygaśnięciem (pod rygorem zawarcia kolejnej na 12 miesięcy, bez żadnych możliwości rozwiązania). Wtedy towarzystwo zorientuje się, że klient nie chce przedłużać umowy i jest szansa, że zgodnie z deklaracjami prezesa nie będzie robiło problemu z anulowaniem automatycznego przedłużenia polisy AC.

14,5 mln zł składek

47,5 tys. polis pozyskało BRE Ubezpieczenia i jego partnerzy w ramach platformy sprzedaży polis komunikacyjnych w systemie direct po III kwartałach 2007 r.

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z art. 812 par. 4 k.c., jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawierana na okres dłuższy niż sześć miesięcy ubezpieczający ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni (osoby fizyczne) lub 7 dni (firmy) od dnia zawarcia umowy. Jednak odstąpienie od umowy nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  REKLAMA