reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dwa tysiące firm może liczyć na 11 mld euro z Unii

Dwa tysiące firm może liczyć na 11 mld euro z Unii

Wsparcie z programu Kapitał Ludzki na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła GP.


Program Kapitał Ludzki, w którym jest ponad 11 mld euro m.in. na szkolenia, studia podyplomowe dla pracowników firm, granty na założenie własnej działalności gospodarczej czy też środki na aktywizację bezrobotnych, będzie dostępny dla beneficjentów na początku przyszłego roku. Tak wynika z opracowanych przez poszczególne instytucje zaangażowane w rozdysponowywanie środków unijnych z tego programu planów działań na przyszły rok, do których dotarła GP. Zostały one w ubiegłym tygodniu przyjęte przez Komitet Monitorujący programy i czekają na zatwierdzenie przez resort rozwoju regionalnego.

Program Kapitał Ludzki będzie wdrażany w dwóch częściach. Około 25 proc. środków zostanie rozdysponowane na szczeblu krajowym, natomiast reszta będzie w gestii samorządów wojewódzkich.

Z planów wynika, że w tym roku zostanie wydane około 5 mln zł na podnoszenie kompetencji pracowników administracji. Reszta środków będzie do dyspozycji beneficjentów w przyszłym roku. Najwięcej środków z priorytetów, które będą w gestii urzędów centralnych, zostanie rozdysponowane w ramach priorytetu 3 Wysoka jakość oświaty. Drugim pod względem zaplanowanych wydatków jest priorytet 1, w którym będą pieniądze na integrację społeczną. Ponad 287 mln zł ma zostać wydanych m.in. na aktywizację zawodową 11,5 tys. osób, których z różnych przyczyn nie ma na rynku pracy. Chodzi o osoby w wieku do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne czy też więźniów.

Z planów działań wynika, że wsparciem w postaci dotacji do ponadregionalnych szkoleń w firmach zostanie objętych w 2008 roku ok. 2 tys. przedsiębiorstw. Do nich trafi ponad 100 mln zł. Dodatkowe pieniądze na podnoszenie kwalifikacji pracowników są także przewidziane na poziomie regionów. Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim szkoleniami czy studiami podyplomowymi ma zostać objętych 7 tys. osób, natomiast w Wielkopolsce - prawie 12 tys. osób. W regionach są także przewidziane granty na założenie własnej firmy. W przyszłym roku otrzyma je - w zależności od województwa - od 400 do 600 przyszłych przedsiębiorców.

W ramach programu Kapitał Ludzki już rozpoczęły się pierwsze pilotażowe konkursy. Dotyczą one ograniczonego zakresu wsparcia, które nie jest adresowane do przedsiębiorców. Pierwszy pilotaż rozpoczął się tuż przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w województwie podkarpackim. Kilka dni później konkursy uruchomił Dolny Śląsk. Nabór wniosków został także rozpoczęty w regionach małopolskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Startu konkursów w pozostałych województwach można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama