REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa tysiące firm może liczyć na 11 mld euro z Unii

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Wsparcie z programu Kapitał Ludzki na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła GP.

Program Kapitał Ludzki, w którym jest ponad 11 mld euro m.in. na szkolenia, studia podyplomowe dla pracowników firm, granty na założenie własnej działalności gospodarczej czy też środki na aktywizację bezrobotnych, będzie dostępny dla beneficjentów na początku przyszłego roku. Tak wynika z opracowanych przez poszczególne instytucje zaangażowane w rozdysponowywanie środków unijnych z tego programu planów działań na przyszły rok, do których dotarła GP. Zostały one w ubiegłym tygodniu przyjęte przez Komitet Monitorujący programy i czekają na zatwierdzenie przez resort rozwoju regionalnego.

REKLAMA

Program Kapitał Ludzki będzie wdrażany w dwóch częściach. Około 25 proc. środków zostanie rozdysponowane na szczeblu krajowym, natomiast reszta będzie w gestii samorządów wojewódzkich.

Z planów wynika, że w tym roku zostanie wydane około 5 mln zł na podnoszenie kompetencji pracowników administracji. Reszta środków będzie do dyspozycji beneficjentów w przyszłym roku. Najwięcej środków z priorytetów, które będą w gestii urzędów centralnych, zostanie rozdysponowane w ramach priorytetu 3 Wysoka jakość oświaty. Drugim pod względem zaplanowanych wydatków jest priorytet 1, w którym będą pieniądze na integrację społeczną. Ponad 287 mln zł ma zostać wydanych m.in. na aktywizację zawodową 11,5 tys. osób, których z różnych przyczyn nie ma na rynku pracy. Chodzi o osoby w wieku do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne czy też więźniów.

Z planów działań wynika, że wsparciem w postaci dotacji do ponadregionalnych szkoleń w firmach zostanie objętych w 2008 roku ok. 2 tys. przedsiębiorstw. Do nich trafi ponad 100 mln zł. Dodatkowe pieniądze na podnoszenie kwalifikacji pracowników są także przewidziane na poziomie regionów. Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim szkoleniami czy studiami podyplomowymi ma zostać objętych 7 tys. osób, natomiast w Wielkopolsce - prawie 12 tys. osób. W regionach są także przewidziane granty na założenie własnej firmy. W przyszłym roku otrzyma je - w zależności od województwa - od 400 do 600 przyszłych przedsiębiorców.

W ramach programu Kapitał Ludzki już rozpoczęły się pierwsze pilotażowe konkursy. Dotyczą one ograniczonego zakresu wsparcia, które nie jest adresowane do przedsiębiorców. Pierwszy pilotaż rozpoczął się tuż przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w województwie podkarpackim. Kilka dni później konkursy uruchomił Dolny Śląsk. Nabór wniosków został także rozpoczęty w regionach małopolskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Startu konkursów w pozostałych województwach można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA