REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Listopadowa podwyżka stóp jest wstępem do kolejnych

Paweł Czuryło

REKLAMA

Jutro rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie podwyższy koszt pieniądza o 25 pkt bazowych. W I kw. 2008 r. czekają nas dwie podwyżki.

Podwyżka w listopadzie jest pewna. Zresztą to jedna z lepiej zaanonsowanych podwyżek przez członków RPP, podobnie jak ta z kwietnia - mówi Rafał Benecki, ekonomista ING Banku.

REKLAMA

W tym roku RPP już trzykrotnie podwyższała koszty pieniądza: w kwietniu, czerwcu i sierpniu, za każdym razem po 25 pkt bazowych i obecnie główna stopa NBP wynosi 4,75 proc.

Ostatnie dane makroekonomiczne tylko utwierdziły ekonomistów w przekonaniu, że RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w listopadzie. W ostatnim czasie okazało się, że inflacja w październiku wzrosła do poziomu najwyższego od 2005 roku (3 proc. w ujęciu rocznym), a na przełomie roku może zbliżyć się do 4 proc. Wyższy od prognoz okazał się wzrost wynagrodzeń (11 proc.) i zatrudnienia (5 proc.). Z drugiej strony zwolniła dynamika kredytów, kurs złotego jest nadal mocny, a za wzrost inflacji odpowiadają głównie czynniki podażowe jak ceny żywności i paliw, które powinny powodować jedynie przejściowy wzrost inflacji. Poza tym, jak wskazały dane GUS, firmy w III kwartale nie odnotowały wzrostu wskaźnika kosztów z uwagi na wzrost wynagrodzeń. Jednak gospodarka cały czas rozwija się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą ostatnie dane o produkcji przemysłowej w październiku, która w ujęciu rocznym wzrosła o 10,6 proc.

Dlatego uczestnicy rynku finansowego już teraz zwiększają swoje oczekiwania co do podwyżek stóp. Ekonomiści wskazują na ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy, których następstwem mogłyby być jeszcze większe podwyżki płac z uwagi na wzrost bieżących cen.

- W sytuacji gdy i tak już silnie rosną wynagrodzenia, wzrasta zatrudnienie, a firmy narzekają na brak pracowników, szanse na efekty drugiej rundy w następstwie wyższych cen żywności są naprawdę bardzo duże - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego prognoza zakłada , że na koniec 2008 roku główna stopa wzrośnie do 6 proc. z obecnych 4,75 proc.

Prognoza GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na ryzyko zacieśnienia polityki pieniężnej zwraca też uwagę Rafał Benecki.

- Na razie trzymamy się scenariusza z osiągnięciem poziomu 5,5 proc. Ale coraz bardziej realny staje się wyższy poziom. Choć z uwagi na możliwe spowolnienie w gospodarce światowej RPP nie może być zbyt agresywna w podwyżkach - podkreśla ekonomista ING Banku.

Ekonomiści zastanawiają się, czy na listopadowym posiedzeniu wniosek o podwyżkę pierwszy raz poprze prezes NBP Sławomir Skrzypek lub czy powtórzy się sytuacja z sierpnia gdy dziewięciu z dziesięciu członków RPP opowiedziało się za podwyżką. Wtedy tylko prezes NBP się jej sprzeciwił. Kolejnym znakiem zapytania jest to, czy w listopadzie nie padnie wniosek o podwyżkę stóp o 50 pkt bazowych lub czy rada nie pokusi się o podwyżkę w grudniu.

- W gronie członków RPP wzmacnia się przekonanie o konieczności podwyżek i znów może się zdarzyć taki moment, że prawie cała RPP zagłosuje za podwyżką - mówi Marcin Mróz.

- Sytuacja, gdy bank centralny nie podwyższa stóp, jeśli inflacja wzrasta do górnej granicy pasma dopuszczalnych wahań (3,5 proc.), na pewno nie przysłużyłaby się wiarygodności NBP jako strażnika stabilności cen - podkreśla ekonomista Fortis Banku.


Paweł Czuryło

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA