REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Jutro o godz. 9 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje exposé, a potem odbędzie się sejmowa debata. Około godz. 22 zaplanowano głosowanie wotum zaufania dla rządu.

REKLAMA

Zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści liczą, że Donald Tusk przedstawi zarys programu koalicji rządowej na cztery lata, w tym także dotyczący gospodarki. Programy wyborcze PO i PSL różniły się i dlatego będzie to pierwsza okazja poznania programu koalicji rządowej.

- Część inwestorów zakłada, że polityka nowego rządu będzie bardziej prorynkowa niż w przypadku poprzedników. Dlatego nikt nie niepokoi się, że będą jakieś pomysły zagrażające finansom - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Po wystąpieniu premiera i potwierdzeniu parlamentarnej większości w sobotę odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2008 rok.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAN WEJCHERT

prezydent i współwłaściciel Grupy ITI

Oczekuję, że premier najwięcej miejsca w swoim exposé poświęci gospodarce, która do tej pory była marginalizowana. A także, że wyraźnie powie, i ma okazję być pod tym względem pierwszym premierem, że jeśli nasza gospodarka nie będzie się rozwijać szybciej niż dziś, nie poprawi się los przede wszystkim najbiedniejszych. Co do samych szczegółów, oczekiwałbym deklaracji o wprowadzeniu podatku liniowego i uproszczenia systemu podatkowego; zniesienia barier administracyjnych dławiących przedsiębiorczość; deregulacji rynku i zniesienie wielu barier biurokratycznych; uregulowania kwestii kontroli przedsiębiorstw. Niezwykle ważną rzeczą dla dalszego rozwoju gospodarki jest także jak najszybsze zakończenie prywatyzacji.

 

PIOTR CZARNECKI

prezes Raiffeisen Bank Polska

Biznes w Polsce chce przede wszystkim usłyszeć oficjalne zapewnienie premiera, że dojdzie do wielokrotnie obiecywanego uproszczenia podatków i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. Przyszła polityka gospodarcza rządu jest ciągle dużą niewiadomą, nieznane są konkrety programowe koalicji. PO i PSL w niektórych kwestiach poważnie się różniły, więc chcemy się dowiedzieć, co realnie gabinet będzie w stanie zrobić. Mamy nadzieję, że wreszcie dokończona zostanie prywatyzacja, udział państwa jako właściciela w gospodarce zostanie maksymalnie ograniczony, a jako regulatora zracjonalizowany. Dla instytucji finansowych bardzo ważne będą wypowiedzi premiera dotyczące strategii i terminu wejścia do strefy euro. Kwestia drugiego Euro, czyli mistrzostw w piłce nożnej w 2012 roku, jest również istotna, gdyż zależy nam na finansowaniu niezbędnej dla przeprowadzenia turnieju infrastruktury.

IGOR CHALUPEC

menedżer i przedsiębiorca

To, czego oczekuje biznes najbardziej w exposé premiera, to jasnego sygnału, że dojdzie do przejścia z etatyzmu do liberalizmu. Odejścia od socjalizmu do gospodarki rynkowej, oczywiście z elementami nowoczesnej polityki społecznej. Liczę także na to, że premier odniesie się także do obszaru regulacji państwa, prywatyzacji, promocji przedsiębiorczości i wyzwalania inicjatywy gospodarczej. Tak naprawdę tego oczekuje całe społeczeństwo, nie tylko biznes.

 

MAREK MICHAŁOWSKI

prezes Budimeksu

W takim wystąpieniu nie da się pominąć spraw dotyczących budowy mieszkań, dróg czy stadionów. Premier nie powinien pominąć działań zmierzających do lepszego wykorzystania funduszy UE, ale także organizacji turnieju Euro 2012. Byłbym zaskoczony, gdyby te tematy nie zostały poruszone. Mam nadzieję, że to wystąpienie będzie poświęcone przede wszystkim sprawom gospodarczym, że ten rząd będzie starał się pokazać nastawienie na szybkie zmiany w gospodarce. Stąd też liczę na podkreślenie konieczności dokończenia procesów prywatyzacji oraz dalsze obniżanie kosztów pracy i ograniczenie biurokracji, bo bez tego gospodarka wyhamuje.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca MICHAŁ FURA, KUBA KURASZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA