REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Jutro o godz. 9 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje exposé, a potem odbędzie się sejmowa debata. Około godz. 22 zaplanowano głosowanie wotum zaufania dla rządu.

REKLAMA

Zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści liczą, że Donald Tusk przedstawi zarys programu koalicji rządowej na cztery lata, w tym także dotyczący gospodarki. Programy wyborcze PO i PSL różniły się i dlatego będzie to pierwsza okazja poznania programu koalicji rządowej.

- Część inwestorów zakłada, że polityka nowego rządu będzie bardziej prorynkowa niż w przypadku poprzedników. Dlatego nikt nie niepokoi się, że będą jakieś pomysły zagrażające finansom - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Po wystąpieniu premiera i potwierdzeniu parlamentarnej większości w sobotę odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2008 rok.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAN WEJCHERT

prezydent i współwłaściciel Grupy ITI

Oczekuję, że premier najwięcej miejsca w swoim exposé poświęci gospodarce, która do tej pory była marginalizowana. A także, że wyraźnie powie, i ma okazję być pod tym względem pierwszym premierem, że jeśli nasza gospodarka nie będzie się rozwijać szybciej niż dziś, nie poprawi się los przede wszystkim najbiedniejszych. Co do samych szczegółów, oczekiwałbym deklaracji o wprowadzeniu podatku liniowego i uproszczenia systemu podatkowego; zniesienia barier administracyjnych dławiących przedsiębiorczość; deregulacji rynku i zniesienie wielu barier biurokratycznych; uregulowania kwestii kontroli przedsiębiorstw. Niezwykle ważną rzeczą dla dalszego rozwoju gospodarki jest także jak najszybsze zakończenie prywatyzacji.

 

PIOTR CZARNECKI

prezes Raiffeisen Bank Polska

Biznes w Polsce chce przede wszystkim usłyszeć oficjalne zapewnienie premiera, że dojdzie do wielokrotnie obiecywanego uproszczenia podatków i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. Przyszła polityka gospodarcza rządu jest ciągle dużą niewiadomą, nieznane są konkrety programowe koalicji. PO i PSL w niektórych kwestiach poważnie się różniły, więc chcemy się dowiedzieć, co realnie gabinet będzie w stanie zrobić. Mamy nadzieję, że wreszcie dokończona zostanie prywatyzacja, udział państwa jako właściciela w gospodarce zostanie maksymalnie ograniczony, a jako regulatora zracjonalizowany. Dla instytucji finansowych bardzo ważne będą wypowiedzi premiera dotyczące strategii i terminu wejścia do strefy euro. Kwestia drugiego Euro, czyli mistrzostw w piłce nożnej w 2012 roku, jest również istotna, gdyż zależy nam na finansowaniu niezbędnej dla przeprowadzenia turnieju infrastruktury.

IGOR CHALUPEC

menedżer i przedsiębiorca

To, czego oczekuje biznes najbardziej w exposé premiera, to jasnego sygnału, że dojdzie do przejścia z etatyzmu do liberalizmu. Odejścia od socjalizmu do gospodarki rynkowej, oczywiście z elementami nowoczesnej polityki społecznej. Liczę także na to, że premier odniesie się także do obszaru regulacji państwa, prywatyzacji, promocji przedsiębiorczości i wyzwalania inicjatywy gospodarczej. Tak naprawdę tego oczekuje całe społeczeństwo, nie tylko biznes.

 

MAREK MICHAŁOWSKI

prezes Budimeksu

W takim wystąpieniu nie da się pominąć spraw dotyczących budowy mieszkań, dróg czy stadionów. Premier nie powinien pominąć działań zmierzających do lepszego wykorzystania funduszy UE, ale także organizacji turnieju Euro 2012. Byłbym zaskoczony, gdyby te tematy nie zostały poruszone. Mam nadzieję, że to wystąpienie będzie poświęcone przede wszystkim sprawom gospodarczym, że ten rząd będzie starał się pokazać nastawienie na szybkie zmiany w gospodarce. Stąd też liczę na podkreślenie konieczności dokończenia procesów prywatyzacji oraz dalsze obniżanie kosztów pracy i ograniczenie biurokracji, bo bez tego gospodarka wyhamuje.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca MICHAŁ FURA, KUBA KURASZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA