Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro
REKLAMA
Jutro o godz. 9 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje exposé, a potem odbędzie się sejmowa debata. Około godz. 22 zaplanowano głosowanie wotum zaufania dla rządu.
REKLAMA
Zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści liczą, że Donald Tusk przedstawi zarys programu koalicji rządowej na cztery lata, w tym także dotyczący gospodarki. Programy wyborcze PO i PSL różniły się i dlatego będzie to pierwsza okazja poznania programu koalicji rządowej.
- Część inwestorów zakłada, że polityka nowego rządu będzie bardziej prorynkowa niż w przypadku poprzedników. Dlatego nikt nie niepokoi się, że będą jakieś pomysły zagrażające finansom - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.
Po wystąpieniu premiera i potwierdzeniu parlamentarnej większości w sobotę odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2008 rok.
JAN WEJCHERT
prezydent i współwłaściciel Grupy ITI
Oczekuję, że premier najwięcej miejsca w swoim exposé poświęci gospodarce, która do tej pory była marginalizowana. A także, że wyraźnie powie, i ma okazję być pod tym względem pierwszym premierem, że jeśli nasza gospodarka nie będzie się rozwijać szybciej niż dziś, nie poprawi się los przede wszystkim najbiedniejszych. Co do samych szczegółów, oczekiwałbym deklaracji o wprowadzeniu podatku liniowego i uproszczenia systemu podatkowego; zniesienia barier administracyjnych dławiących przedsiębiorczość; deregulacji rynku i zniesienie wielu barier biurokratycznych; uregulowania kwestii kontroli przedsiębiorstw. Niezwykle ważną rzeczą dla dalszego rozwoju gospodarki jest także jak najszybsze zakończenie prywatyzacji.
PIOTR CZARNECKI
prezes Raiffeisen Bank Polska
Biznes w Polsce chce przede wszystkim usłyszeć oficjalne zapewnienie premiera, że dojdzie do wielokrotnie obiecywanego uproszczenia podatków i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. Przyszła polityka gospodarcza rządu jest ciągle dużą niewiadomą, nieznane są konkrety programowe koalicji. PO i PSL w niektórych kwestiach poważnie się różniły, więc chcemy się dowiedzieć, co realnie gabinet będzie w stanie zrobić. Mamy nadzieję, że wreszcie dokończona zostanie prywatyzacja, udział państwa jako właściciela w gospodarce zostanie maksymalnie ograniczony, a jako regulatora zracjonalizowany. Dla instytucji finansowych bardzo ważne będą wypowiedzi premiera dotyczące strategii i terminu wejścia do strefy euro. Kwestia drugiego Euro, czyli mistrzostw w piłce nożnej w 2012 roku, jest również istotna, gdyż zależy nam na finansowaniu niezbędnej dla przeprowadzenia turnieju infrastruktury.
IGOR CHALUPEC
menedżer i przedsiębiorca
To, czego oczekuje biznes najbardziej w exposé premiera, to jasnego sygnału, że dojdzie do przejścia z etatyzmu do liberalizmu. Odejścia od socjalizmu do gospodarki rynkowej, oczywiście z elementami nowoczesnej polityki społecznej. Liczę także na to, że premier odniesie się także do obszaru regulacji państwa, prywatyzacji, promocji przedsiębiorczości i wyzwalania inicjatywy gospodarczej. Tak naprawdę tego oczekuje całe społeczeństwo, nie tylko biznes.
MAREK MICHAŁOWSKI
prezes Budimeksu
W takim wystąpieniu nie da się pominąć spraw dotyczących budowy mieszkań, dróg czy stadionów. Premier nie powinien pominąć działań zmierzających do lepszego wykorzystania funduszy UE, ale także organizacji turnieju Euro 2012. Byłbym zaskoczony, gdyby te tematy nie zostały poruszone. Mam nadzieję, że to wystąpienie będzie poświęcone przede wszystkim sprawom gospodarczym, że ten rząd będzie starał się pokazać nastawienie na szybkie zmiany w gospodarce. Stąd też liczę na podkreślenie konieczności dokończenia procesów prywatyzacji oraz dalsze obniżanie kosztów pracy i ograniczenie biurokracji, bo bez tego gospodarka wyhamuje.
PAWEŁ CZURYŁO
pawel.czurylo@infor.pl
Współpraca MICHAŁ FURA, KUBA KURASZ
REKLAMA
REKLAMA