REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Jutro o godz. 9 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje exposé, a potem odbędzie się sejmowa debata. Około godz. 22 zaplanowano głosowanie wotum zaufania dla rządu.

REKLAMA

Zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści liczą, że Donald Tusk przedstawi zarys programu koalicji rządowej na cztery lata, w tym także dotyczący gospodarki. Programy wyborcze PO i PSL różniły się i dlatego będzie to pierwsza okazja poznania programu koalicji rządowej.

- Część inwestorów zakłada, że polityka nowego rządu będzie bardziej prorynkowa niż w przypadku poprzedników. Dlatego nikt nie niepokoi się, że będą jakieś pomysły zagrażające finansom - podkreśla Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Po wystąpieniu premiera i potwierdzeniu parlamentarnej większości w sobotę odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2008 rok.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAN WEJCHERT

prezydent i współwłaściciel Grupy ITI

Oczekuję, że premier najwięcej miejsca w swoim exposé poświęci gospodarce, która do tej pory była marginalizowana. A także, że wyraźnie powie, i ma okazję być pod tym względem pierwszym premierem, że jeśli nasza gospodarka nie będzie się rozwijać szybciej niż dziś, nie poprawi się los przede wszystkim najbiedniejszych. Co do samych szczegółów, oczekiwałbym deklaracji o wprowadzeniu podatku liniowego i uproszczenia systemu podatkowego; zniesienia barier administracyjnych dławiących przedsiębiorczość; deregulacji rynku i zniesienie wielu barier biurokratycznych; uregulowania kwestii kontroli przedsiębiorstw. Niezwykle ważną rzeczą dla dalszego rozwoju gospodarki jest także jak najszybsze zakończenie prywatyzacji.

 

PIOTR CZARNECKI

prezes Raiffeisen Bank Polska

Biznes w Polsce chce przede wszystkim usłyszeć oficjalne zapewnienie premiera, że dojdzie do wielokrotnie obiecywanego uproszczenia podatków i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców. Przyszła polityka gospodarcza rządu jest ciągle dużą niewiadomą, nieznane są konkrety programowe koalicji. PO i PSL w niektórych kwestiach poważnie się różniły, więc chcemy się dowiedzieć, co realnie gabinet będzie w stanie zrobić. Mamy nadzieję, że wreszcie dokończona zostanie prywatyzacja, udział państwa jako właściciela w gospodarce zostanie maksymalnie ograniczony, a jako regulatora zracjonalizowany. Dla instytucji finansowych bardzo ważne będą wypowiedzi premiera dotyczące strategii i terminu wejścia do strefy euro. Kwestia drugiego Euro, czyli mistrzostw w piłce nożnej w 2012 roku, jest również istotna, gdyż zależy nam na finansowaniu niezbędnej dla przeprowadzenia turnieju infrastruktury.

IGOR CHALUPEC

menedżer i przedsiębiorca

To, czego oczekuje biznes najbardziej w exposé premiera, to jasnego sygnału, że dojdzie do przejścia z etatyzmu do liberalizmu. Odejścia od socjalizmu do gospodarki rynkowej, oczywiście z elementami nowoczesnej polityki społecznej. Liczę także na to, że premier odniesie się także do obszaru regulacji państwa, prywatyzacji, promocji przedsiębiorczości i wyzwalania inicjatywy gospodarczej. Tak naprawdę tego oczekuje całe społeczeństwo, nie tylko biznes.

 

MAREK MICHAŁOWSKI

prezes Budimeksu

W takim wystąpieniu nie da się pominąć spraw dotyczących budowy mieszkań, dróg czy stadionów. Premier nie powinien pominąć działań zmierzających do lepszego wykorzystania funduszy UE, ale także organizacji turnieju Euro 2012. Byłbym zaskoczony, gdyby te tematy nie zostały poruszone. Mam nadzieję, że to wystąpienie będzie poświęcone przede wszystkim sprawom gospodarczym, że ten rząd będzie starał się pokazać nastawienie na szybkie zmiany w gospodarce. Stąd też liczę na podkreślenie konieczności dokończenia procesów prywatyzacji oraz dalsze obniżanie kosztów pracy i ograniczenie biurokracji, bo bez tego gospodarka wyhamuje.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Współpraca MICHAŁ FURA, KUBA KURASZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA