reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Resort gospodarki chce, by kredytu technologicznego udzielały banki komercyjne, a nie, jak teraz, tylko Bank Gospodarstwa Krajowego.


Od czasu uruchomienia instytucji kredytu technologicznego do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 300 wniosków na łączną kwotę około 1 mld zł. Doświadczenie pokazało jednak, że duże zainteresowanie kredytem technologicznym wśród przedsiębiorców było kilkakrotnie większe niż wielkość przeznaczonych na ten cel środków budżetowych.

W celu zwiększenia puli pieniędzy na kredyty, Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, aby Fundusz Kredytu Technologicznego był współfinansowany ze środków strukturalnych. Według projektu nowej ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, która powstała w resorcie gospodarki, instytucja kredytu stanowi Działanie 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG).

Zgodnie z nowymi przepisami kredyt udzielany byłby nie, jak dotychczas, przez BGK, ale przez banki komercyjne z ich środków własnych. Dzięki temu wielkość kredytu nie będzie ograniczona do 2 mln euro, ale zostanie ustalona indywidualnie przez poszczególne banki.

Spłata połowy kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł, byłaby dokonywana przez BGK ze środków publicznych w ramach tzw. premii technologicznej. Jej wypłata następowałaby po uruchomieniu sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej finansowanej kredytem, potwierdzonej zapłaconymi fakturami sprzedaży.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że dzięki temu już w 2008 roku kredyty będzie mogło otrzymać co najmniej 450 przedsiębiorstw, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku funkcjonowania obecnego rozwiązania.

Zdaniem Marty Georgijew z departamentu rozwoju gospodarki Ministerstwa Gospodarki, projekt ustawy, mimo zmiany składu parlamentu, ma szansę wejść w życie, zgodnie z zapisami projektu, 1 stycznia 2008 r.

Liczba udzielonych kredytów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemysław.molik@infor.pl

 

OPINIA

MARTA GEORGIJEW

Ministerstwo Gospodarki

Projekt nie przewiduje nowych mechanizmów, tylko modyfikuje istniejące. Przypuszczam, że nowy rząd nie wycofa się z rządowego projektu ustawy, a Sejm uchwali nowe przepisy. Gdyby stało się inaczej, kredyt mógłby być udzielany na podstawie obowiązujących przepisów, ale konieczne byłyby zmiany w karcie Działania 4.3 POIG i ich akceptacja przez ministra rozwoju regionalnego. W przypadku niewyrażenia zgody przez niego, nie będzie środków na kredyty.

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama