REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za jedną podróbkę można stracić całą linię produkcyjną

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Zmieniło się prawo własności przemysłowej. Czy zaostrzono sankcje i teraz za sprzedaż nawet tylko jednej sztuki towaru z podrobionym znakiem towarowym grożą sprzedawcy sankcje karne?


REKLAMA

- Tak. Zmieniona ustawa Prawo własności przemysłowej rozstrzygnęła utrzymujące się wcześniej wątpliwości co do karalności obrotu tzw. podróbkami, czyli towarami oznaczonymi znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz innych podmiotów. Rozszerzyła też zakres karalności za naruszenie znaków towarowych. Takiej samej karze podlega ten, kto podrobione towary wprowadza do obrotu, jak i ten, który nimi następnie handluje. Nawet za sprzedaż jednej pary podrobionych butów w internecie może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a w skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do dwóch lat.


Czy przestępstwo popełniają też przedsiębiorcy, którzy bez wymaganej zgody zajmują się produkcją odzieży i opakowań oznaczonych cudzymi znakami towarowymi?


- Tak. Jeżeli organy ścigania udowodnią, że z takiej produkcji przedsiębiorca uczynił sobie stałe źródło dochodu, to wówczas sąd musi orzec również o przepadku wszystkich maszyn wykorzystanych do wyprodukowania podrobionych towarów. Natomiast utrata całej linii produkcyjnej może doprowadzić taką firmę do szybkiego bankructwa. Znowelizowany art. 306 ustawy Prawo własności przemysłowej umożliwia sądowi orzeczenie nawet przepadku na rzecz Skarbu Państwa materiałów, narzędzi i środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, mimo że nie były własnością sprawcy.


Czy nowe przepisy bardziej chronią rynek przed podróbkami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Tak, gdyż utrudniają funkcjonowanie na rynku podrobionych towarów. Wcześniej karanie osób handlujących podróbkami nie było łatwe, bo przepisy sformułowano w sposób niejasny. Ustawa za zabronione uważała jedynie wprowadzanie do obrotu podrobionych towarów. Dlatego handlarze i hurtownicy, aby uniknąć odpowiedzialności, tłumaczyli się, że nie wprowadzają do obrotu podróbek, lecz jedynie nimi obracają. Obowiązujące wówczas przepisy takiej działalności nie zabraniały, więc handlowanie podrobionymi towarami uznawano niejednokrotnie za dopuszczalne. Nawet Sąd Najwyższy podzielał takie stanowisko.


Rozmawiała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA