Kluczowe dla przedsiębiorstwa informacje należy chronić
REKLAMA
REKLAMA
Zamawiający w przetargu nieograniczonym na budowę Centralnej Bazy Danych Straży Granicznej wybrał ofertę jednego z wykonawców, jednocześnie odrzucając ofertę konkurencyjnego konsorcjum. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło protest.
Odtajnienie oferty
REKLAMA
Skarżący zarzucił zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców przez zaniechanie odrzucenia zwycięskiej oferty i nieuzasadnione odrzucenie jego oferty. Zdaniem konsorcjum zamawiający bezprawnie zaniechał odtajnienia całości zwycięskiej oferty, w szczególności w zakresie listy osób, które będą wykonywały zamówienie. Zmawiający oddalił protest jako bezzasadny, więc konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Zespól arbitrów przy prezesie UZP oddalił odwołanie, wskazując, że zarzut zaniechania odtajnienia całości zwycięskiej oferty był bezzasadny. Zgodnie z art. 8 ust. 1 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - p.z.p.) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne, ale odstępstwo od tej zasady zawiera ust. 3, zezwalając wykonawcy na zastrzeżenie w ofercie informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. nr 47, poz. 211).
Zdaniem arbitrów utajnione przez zwycięskiego wykonawcę dokumenty - wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie lub uczestniczyć w realizacji zamówienia oraz dokumenty składające się na merytoryczną treść oferty - mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa i podlegać z tego powodu ochronie.
Sankcje za ujawnienie tajemnicy
REKLAMA
W tej sprawie zasadne jest utajnienie części informacji z oferty także dlatego, że przetarg dotyczy branży informatycznej, w której fachowa wiedza osób wykonujących zamówienie stanowi kluczową wartość gospodarczą. Ponadto nawet gdyby zastrzeżenie poufności było nieuprawnione, to zgodnie z uchwalą Sądu Najwyższego z 21 listopada 2005 r. (III CZP 14/05) następstwem bezskuteczności tego zastrzeżenia byłoby tylko wyłączenie zakazu ujawniania zastrzeżonych informacji, a nie odrzucenie oferty.
Konsorcjum nie pogodziło się z przegraną i wniosło skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, wskazując, że zespół arbitrów trafnie ocenił zarówno zasadność odrzucenia oferty konsorcjum, jak i brak podstaw do odrzucenia zwycięskiej oferty.
Zasadne odrzucenie oferty
Sąd zgodził się ze stanowiskiem arbitrów w sprawie bezzasadności zarzutu utajnienia części zwycięskiej oferty. Wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie, wraz z informacjami o ich kwalifikacjach i zakresie wykonywanych czynności oraz dokumenty merytoryczne mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Zdaniem sądu konsorcjum nie uprawdopodobniło, że utajnione informacje mogły być powszechnie znane lub że każdy zainteresowany mógłby się legalnie o nich dowiedzieć, co nie pozwalałoby na traktowanie ich jako tajemnicy przedsiębiorstwa.
Sąd Okręgowy w Warszawie
Sygn. akt V Ca 421/ 07
TAJEMNICA PODCZAS PRZETARGÓW
l postępowanie o udzielenie zamówienia jest z zasady jawne
l nie ujawnia się jednak informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą one być udostępniane
l wykonawca nie może jednak zastrzec nazwy (firmy) oraz adresu, a także informacji o cenie, terminie wykonania zamówienia, okresie gwarancji i warunkach płatności
INFORMACJE POD OCHRONĄ
Tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić przykładowo:
l dane o wielkości produkcji i sprzedaży
l informacje o źródłach zaopatrzenia i zbytu
l dane z zaświadczenia ZUS lub urzędu skarbowego
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA