REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kluczowe dla przedsiębiorstwa informacje należy chronić

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie, wraz z informacjami o ich kwalifikacjach stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.


REKLAMA

Zamawiający w przetargu nieograniczonym na budowę Centralnej Bazy Danych Straży Granicznej wybrał ofertę jednego z wykonawców, jednocześnie odrzucając ofertę konkurencyjnego konsorcjum. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło protest.

Odtajnienie oferty

REKLAMA

Skarżący zarzucił zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców przez zaniechanie odrzucenia zwycięskiej oferty i nieuzasadnione odrzucenie jego oferty. Zdaniem konsorcjum zamawiający bezprawnie zaniechał odtajnienia całości zwycięskiej oferty, w szczególności w zakresie listy osób, które będą wykonywały zamówienie. Zmawiający oddalił protest jako bezzasadny, więc konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Zespól arbitrów przy prezesie UZP oddalił odwołanie, wskazując, że zarzut zaniechania odtajnienia całości zwycięskiej oferty był bezzasadny. Zgodnie z art. 8 ust. 1 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - p.z.p.) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne, ale odstępstwo od tej zasady zawiera ust. 3, zezwalając wykonawcy na zastrzeżenie w ofercie informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. nr 47, poz. 211).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem arbitrów utajnione przez zwycięskiego wykonawcę dokumenty - wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie lub uczestniczyć w realizacji zamówienia oraz dokumenty składające się na merytoryczną treść oferty - mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa i podlegać z tego powodu ochronie.

Sankcje za ujawnienie tajemnicy

REKLAMA

W tej sprawie zasadne jest utajnienie części informacji z oferty także dlatego, że przetarg dotyczy branży informatycznej, w której fachowa wiedza osób wykonujących zamówienie stanowi kluczową wartość gospodarczą. Ponadto nawet gdyby zastrzeżenie poufności było nieuprawnione, to zgodnie z uchwalą Sądu Najwyższego z 21 listopada 2005 r. (III CZP 14/05) następstwem bezskuteczności tego zastrzeżenia byłoby tylko wyłączenie zakazu ujawniania zastrzeżonych informacji, a nie odrzucenie oferty.

Konsorcjum nie pogodziło się z przegraną i wniosło skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, wskazując, że zespół arbitrów trafnie ocenił zarówno zasadność odrzucenia oferty konsorcjum, jak i brak podstaw do odrzucenia zwycięskiej oferty.

Zasadne odrzucenie oferty

Sąd zgodził się ze stanowiskiem arbitrów w sprawie bezzasadności zarzutu utajnienia części zwycięskiej oferty. Wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie, wraz z informacjami o ich kwalifikacjach i zakresie wykonywanych czynności oraz dokumenty merytoryczne mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Zdaniem sądu konsorcjum nie uprawdopodobniło, że utajnione informacje mogły być powszechnie znane lub że każdy zainteresowany mógłby się legalnie o nich dowiedzieć, co nie pozwalałoby na traktowanie ich jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sygn. akt V Ca 421/ 07

TAJEMNICA PODCZAS PRZETARGÓW

l postępowanie o udzielenie zamówienia jest z zasady jawne

l nie ujawnia się jednak informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą one być udostępniane

l wykonawca nie może jednak zastrzec nazwy (firmy) oraz adresu, a także informacji o cenie, terminie wykonania zamówienia, okresie gwarancji i warunkach płatności

INFORMACJE POD OCHRONĄ

Tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić przykładowo:

l dane o wielkości produkcji i sprzedaży

l informacje o źródłach zaopatrzenia i zbytu

l dane z zaświadczenia ZUS lub urzędu skarbowego

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA