REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kluczowe dla przedsiębiorstwa informacje należy chronić

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie, wraz z informacjami o ich kwalifikacjach stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.


REKLAMA

Zamawiający w przetargu nieograniczonym na budowę Centralnej Bazy Danych Straży Granicznej wybrał ofertę jednego z wykonawców, jednocześnie odrzucając ofertę konkurencyjnego konsorcjum. Na to rozstrzygnięcie konsorcjum wniosło protest.

Odtajnienie oferty

REKLAMA

Skarżący zarzucił zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców przez zaniechanie odrzucenia zwycięskiej oferty i nieuzasadnione odrzucenie jego oferty. Zdaniem konsorcjum zamawiający bezprawnie zaniechał odtajnienia całości zwycięskiej oferty, w szczególności w zakresie listy osób, które będą wykonywały zamówienie. Zmawiający oddalił protest jako bezzasadny, więc konsorcjum wniosło odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Zespól arbitrów przy prezesie UZP oddalił odwołanie, wskazując, że zarzut zaniechania odtajnienia całości zwycięskiej oferty był bezzasadny. Zgodnie z art. 8 ust. 1 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - p.z.p.) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne, ale odstępstwo od tej zasady zawiera ust. 3, zezwalając wykonawcy na zastrzeżenie w ofercie informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. nr 47, poz. 211).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem arbitrów utajnione przez zwycięskiego wykonawcę dokumenty - wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie lub uczestniczyć w realizacji zamówienia oraz dokumenty składające się na merytoryczną treść oferty - mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa i podlegać z tego powodu ochronie.

Sankcje za ujawnienie tajemnicy

REKLAMA

W tej sprawie zasadne jest utajnienie części informacji z oferty także dlatego, że przetarg dotyczy branży informatycznej, w której fachowa wiedza osób wykonujących zamówienie stanowi kluczową wartość gospodarczą. Ponadto nawet gdyby zastrzeżenie poufności było nieuprawnione, to zgodnie z uchwalą Sądu Najwyższego z 21 listopada 2005 r. (III CZP 14/05) następstwem bezskuteczności tego zastrzeżenia byłoby tylko wyłączenie zakazu ujawniania zastrzeżonych informacji, a nie odrzucenie oferty.

Konsorcjum nie pogodziło się z przegraną i wniosło skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, wskazując, że zespół arbitrów trafnie ocenił zarówno zasadność odrzucenia oferty konsorcjum, jak i brak podstaw do odrzucenia zwycięskiej oferty.

Zasadne odrzucenie oferty

Sąd zgodził się ze stanowiskiem arbitrów w sprawie bezzasadności zarzutu utajnienia części zwycięskiej oferty. Wykaz osób, które będą wykonywać zamówienie, wraz z informacjami o ich kwalifikacjach i zakresie wykonywanych czynności oraz dokumenty merytoryczne mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Zdaniem sądu konsorcjum nie uprawdopodobniło, że utajnione informacje mogły być powszechnie znane lub że każdy zainteresowany mógłby się legalnie o nich dowiedzieć, co nie pozwalałoby na traktowanie ich jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sygn. akt V Ca 421/ 07

TAJEMNICA PODCZAS PRZETARGÓW

l postępowanie o udzielenie zamówienia jest z zasady jawne

l nie ujawnia się jednak informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą one być udostępniane

l wykonawca nie może jednak zastrzec nazwy (firmy) oraz adresu, a także informacji o cenie, terminie wykonania zamówienia, okresie gwarancji i warunkach płatności

INFORMACJE POD OCHRONĄ

Tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić przykładowo:

l dane o wielkości produkcji i sprzedaży

l informacje o źródłach zaopatrzenia i zbytu

l dane z zaświadczenia ZUS lub urzędu skarbowego

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA