Najwięcej pytań zgłaszają przedsiębiorcy
REKLAMA
Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) działa już ponad rok. Jakie zainteresowanie ma wśród podatników?
- Zainteresowanie podatników Krajową Informacją Podatkową jest ogromne. Od początku istnienia tej usługi pracownicy KIP odpowiedzieli na blisko 700 tys. pytań. Największą popularnością cieszyła się ona w okresie rozliczania podatku od osób fizycznych za 2006 rok, czyli do końca kwietnia 2007 r. Tylko w tym miesiącu udzielono niemal 104 tys. odpowiedzi.
REKLAMA
Dla porównania, między majem a październikiem 2007 r. liczba odpowiedzi ustabilizowała się na poziomie 55-62 tys. miesięcznie. Ze względu na rosnącą popularność, w trakcie nadchodzącego okresu rozliczeń PIT spodziewamy się wzrostu zainteresowania naszą usługą. Szacujemy, że od stycznia do kwietnia 2008 r. będziemy udzielać ok. 100 tys. odpowiedzi miesięcznie.
Czy stworzenie tej instytucji rzeczywiście było potrzebne, skoro podatnik może otrzymać interpretację podatkową?
- Informacja podatkowa udzielana przez konsultantów KIP telefonicznie różni się od pisemnej interpretacji prawa podatkowego. Konsultant KIP udziela odpowiedzi na bieżąco, pomaga podatnikowi, który ma kłopoty ze zidentyfikowaniem problemu i w trakcie rozmowy wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Jednak ta informacja nie zapewnia podatnikowi ochrony prawnej. Inaczej sytuacja wygląda z pisemną interpretacją prawa podatkowego. Co prawda, zadając pytanie, należy szczegółowo opisać stan faktyczny lub przyszły oraz swoje stanowisko w sprawie przedstawionego problemu podatkowego, a na odpowiedź czeka się do trzech miesięcy, jednak zgodnie z Ordynacją podatkową indywidualna interpretacja prawa podatkowego zapewnia ochronę prawną. Na pewno oba kanały informacyjne łączy jedno - są to usługi administracji podatkowej przygotowane dla podatnika, pozwalające mu poruszać się w skomplikowanym obszarze prawa podatkowego.
Jak będzie wyglądała KIP po ewentualnym utworzeniu KAS w przyszłym roku?
- W zapisach projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej mówi się o utworzeniu Krajowej Informacji Skarbowej. Zakłada się, że KIS będzie organem KAS odpowiedzialnym za szeroko rozumianą obsługę klienta administracji skarbowej, czyli obecnego i przyszłego podatnika. W dalszym ciągu prowadzone i rozwijane będą usługi już dostępne, czyli informacja telefoniczna oraz scentralizowana interpretacja prawa podatkowego. Chcemy efektywniej komunikować się z naszymi klientami.
Z jakimi problemami najczęściej mają do czynienia pracownicy KIP?
- Wraz ze wzrostem popularności usług KIP, największą grupą korzystającą z jej usług stali się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. Dlatego też znaczna większość problemów, z którymi spotykają się konsultanci KIP, to problemy, które mają przedsiębiorcy w codziennej pracy. Szczególnie dużo pytań pojawia się w okresie rozliczeń deklaracji PIT oraz składania deklaracji VAT. Do najczęściej pojawiających się problemów można zaliczyć rozliczanie różnic kursowych w działalności gospodarczej oraz opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.
Czy w tej instytucji coś wymaga zmian?
- Konsultanci KIP, jak i osoby odpowiedzialne za jej działanie ciągle się uczą i są otwarci na sygnały dotyczące jej działania. Podkreślić jednak należy, że w trakcie półtora roku działania podatnicy skarżyli się na obsługę tylko w dwóch przypadkach, a w tym okresie konsultanci służyli pomocą blisko 700 tys. podatników. Udało się nam dostosować godziny pracy infolinii do oczekiwań podatników, konsultanci udzielają jednolitych w skali kraju odpowiedzi, a przede wszystkim są wysokiej klasy specjalistami w dziedzinie prawa podatkowego potrafią-cymi rozmawiać z każdym, nawet najbardziej wymagającym klientem. Oczywiście drobne korekty działania prowadzone są na bieżąco, ale jest to dokonywane w sposób niezauważalny dla naszych klientów. Jeszcze przed końcem roku planujemy przeprowadzić audyt, którego celem będzie zbadanie jakości udzielanych odpowiedzi oraz sposobu prowadzenia rozmowy przez konsultantów. Wyniki badania będą podstawą do dalszego doskonalenia działania KIP.
MONIKA KRAJEWSKA
wicedyrektor departamentu administracji podatkowej, szef Krajowej Informacji Podatkowej
Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA