Zezwolenie na działalność można zmodyfikować
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Działalność gospodarcza prowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej związana jest m.in. ze zwolnieniami z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z działalności w strefie. Problem pojawia się, gdy przedsiębiorstwo, które posiada zezwolenie na działalność w strefie, wykonuje część usług poza terenem strefy. Z taką sytuację miała do czynienia spółka skarżąca, której sprawę rozpatrywał wojewódzki sąd administracyjny. Uzyskała ona w 2003 roku pozwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie produkcji oraz wykonywania usług obróbki metali. Na początku tego roku zwróciła się do ministra gospodarki z wnioskiem o zmianę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodziło o rozszerzenie tej działalności. Spółka wprowadziła do swojej oferty specjalną usługę regeneracji maszyn. Problem jednak w tym, że jedynie część tej usługi mogła być wykonywana na terenie SSE, a część u klienta, poza terenem strefy. Skarżąca podnosiła, że nie ma w takiej sytuacji możliwości rozdzielenia kosztów tej usługi na wykonywaną w strefie i poza nią. Uzyskała także opinię zarządzającego strefą, który uznał, że spółka nie musi dzielić kosztów i może traktować całą usługę jak wykonywaną na terenie SSE. W konsekwencji całość usługi korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym wynikającego z przepisów ustawy o SSE i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tej strefy.
Minister gospodarki odmówił jednak zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. Stwierdził, że jedynie dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwo na terenie strefy podlegają zwolnieniu w podatku. Jeśli dochody są uzyskiwane poza strefą, to nie ma możliwości uznania ich za zwolnione. Spółka odwołała się od tej decyzji, ale minister po ponownym rozpatrzeniu wniosku utrzymał ją w mocy. Argumentował, że przepisy nie pozwalają na zmianę zezwolenia na działalność w SSE.
W skardze do WSA spółka podniosła m.in., że art. 19 ust. 4 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych stanowi, że minister może, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić zezwolenie.
Sąd po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję organów, głównie z przyczyn proceduralnych. Wypowiedział się również co do meritum. Uznał bowiem, że co do zasady na mocy art. 19 ust. 4 ustawy o SSE minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy i po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić zezwolenie. Zgodnie z tym przepisem ustalenie dla przedsiębiorcy korzystniejszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej może nastąpić po spełnieniu określonych warunków. Podczas rozprawy spółka podkreślała jednak, że nie chodzi jej o warunki. Zaproponowaną zmianę zezwolenia była także gotowa zmodyfikować zgodnie z sugestiami ministra. Ponieważ jednak minister nie odniósł się do argumentów spółki, sąd uchylił jego decyzję. Organ będzie musiał zająć się tą kwestią ponownie.
Sygn. akt VI SA/Wa 1513/07
ŁUKASZ ZALEWSKI
REKLAMA
REKLAMA