REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.


REKLAMA

REKLAMA

Działalność gospodarcza prowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej związana jest m.in. ze zwolnieniami z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z działalności w strefie. Problem pojawia się, gdy przedsiębiorstwo, które posiada zezwolenie na działalność w strefie, wykonuje część usług poza terenem strefy. Z taką sytuację miała do czynienia spółka skarżąca, której sprawę rozpatrywał wojewódzki sąd administracyjny. Uzyskała ona w 2003 roku pozwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej w zakresie produkcji oraz wykonywania usług obróbki metali. Na początku tego roku zwróciła się do ministra gospodarki z wnioskiem o zmianę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodziło o rozszerzenie tej działalności. Spółka wprowadziła do swojej oferty specjalną usługę regeneracji maszyn. Problem jednak w tym, że jedynie część tej usługi mogła być wykonywana na terenie SSE, a część u klienta, poza terenem strefy. Skarżąca podnosiła, że nie ma w takiej sytuacji możliwości rozdzielenia kosztów tej usługi na wykonywaną w strefie i poza nią. Uzyskała także opinię zarządzającego strefą, który uznał, że spółka nie musi dzielić kosztów i może traktować całą usługę jak wykonywaną na terenie SSE. W konsekwencji całość usługi korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym wynikającego z przepisów ustawy o SSE i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tej strefy.


Minister gospodarki odmówił jednak zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. Stwierdził, że jedynie dochody uzyskiwane przez przedsiębiorstwo na terenie strefy podlegają zwolnieniu w podatku. Jeśli dochody są uzyskiwane poza strefą, to nie ma możliwości uznania ich za zwolnione. Spółka odwołała się od tej decyzji, ale minister po ponownym rozpatrzeniu wniosku utrzymał ją w mocy. Argumentował, że przepisy nie pozwalają na zmianę zezwolenia na działalność w SSE.


W skardze do WSA spółka podniosła m.in., że art. 19 ust. 4 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych stanowi, że minister może, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić zezwolenie.


Sąd po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzję organów, głównie z przyczyn proceduralnych. Wypowiedział się również co do meritum. Uznał bowiem, że co do zasady na mocy art. 19 ust. 4 ustawy o SSE minister właściwy do spraw gospodarki może, na wniosek przedsiębiorcy i po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić zezwolenie. Zgodnie z tym przepisem ustalenie dla przedsiębiorcy korzystniejszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej może nastąpić po spełnieniu określonych warunków. Podczas rozprawy spółka podkreślała jednak, że nie chodzi jej o warunki. Zaproponowaną zmianę zezwolenia była także gotowa zmodyfikować zgodnie z sugestiami ministra. Ponieważ jednak minister nie odniósł się do argumentów spółki, sąd uchylił jego decyzję. Organ będzie musiał zająć się tą kwestią ponownie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sygn. akt VI SA/Wa 1513/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  REKLAMA

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  REKLAMA

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA