REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes ZUS o obniżce składki rentowej

REKLAMA

Według prezesa ZUS Pawła Wypycha, jeżeli obniżka składki rentowej nie będzie obejmowała wszystkich, a tylko osoby z najniższymi zarobkami oraz wchodzących na rynek pracy - co proponuje PO - wówczas ZUS będzie potrzebował pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik.


Składka rentowa została obniżona o 3 pkt. proc. po stronie pracowników z początkiem lipca tego roku. Według przyjętej przez Sejm w czerwcu ustawy, od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. proc. po stronie pracowników i pracodawców. Po redukcji pracownicy mieli płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc.

REKLAMA

REKLAMA


Pod koniec października poseł PO Zbigniew Chlebowski poinformował, że Platforma zrezygnuje z drugiego etapu obniżenia składki dla wszystkich, a składka spadnie tylko w przypadku ludzi wchodzących na rynek pracy oraz osób z najniższymi zarobkami.


Według prezesa ZUS, który we wtorek spotkał się z dziennikarzami, realne jest, aby Zakład przygotował do stycznia nową wersję Płatnika uwzględniającą obniżkę składki rentowej dla wszystkich. Natomiast obniżka składki tylko dla wybranych osób wymaga bardziej skomplikowanych zmian w programie. Dodał, że na przygotowanie takiej wersji programu ZUS potrzebowałby ok. pół roku, więc mogłaby ona zostać udostępniona najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału 2008 r.


Wypych podczas spotkania mówił także o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjny przepis, zgodnie z którym kobieta może nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli osiągnęła 55. rok życia i ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo osiągnęła 55. rok życia, ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Natomiast mężczyzna nabywa prawo do tego świadczenia tylko wówczas, gdy ukończył 60. rok życia, posiada 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.


Trybunał odroczył wejście w życie wyroku do 12 miesięcy od opublikowania w Dzienniku Ustaw, zaznaczając że sądy orzekające w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych powinny uwzględniać wyrok TK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Wypych wyjaśnił, że ZUS zwrócił się w tej sprawie do ministerstwa pracy o wydanie wykładni. Dodał, że na razie ZUS nie będzie "z automatu" przyznawał mężczyznom wcześniejszych świadczeń, a wnioski o takie świadczenia będą odrzucane, jednak sądy będą mogły zakwestionować decyzję ZUS. Powiedział, że dotyczy to ok. 170 tys. mężczyzn urodzonych w latach 1944-48. Jak podkreślił, w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na takie rozwiązanie.


Prezes ZUS przypomniał, że rozwiązania jak najszybciej wymaga kwestia wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Według niego, do rozstrzygnięcia pozostają pytania, czy oprócz prywatnych zakładów emerytalnych ma istnieć także publiczny, jak wyliczać świadczenia oraz jakie typy świadczeń miałyby być wypłacane.


Dodał, że jeżeli wypłata emerytur z OFE miałaby zacząć się od 2009 r., to nowy parlament w trybie pilnym powinien zająć się projektem ustawy dotyczącym OFE, ponieważ ZUS, który miałby wypłacać świadczenia, potrzebuje czasu na przygotowanie się do nowego systemu.


Ponadto Wypych poinformował, że od wtorku na portalu internetowym ZUS dostępna jest najnowsza wersja programu Płatnik. Jak wyjaśnił, umożliwia ona generowanie dokumentów także w formacie xml oraz opatrzenie ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.


Przypominał, że od lipca 2008 r. ZUS będzie przyjmował dokumenty drogą elektroniczną wyłącznie z podpisem elektronicznym kwalifikowanym certyfikatem. Apelował do płatników, aby już rozpoczęli procedury otrzymania takiego podpisu. Wydają je uprawnione centra certyfikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA