REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez usług dla pracodawcy

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego, jeżeli świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.


REKLAMA

Wprowadzając możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania dla przedsiębiorców, obwarowano ją licznymi ograniczeniami. W ocenie eksperta podatnik przede wszystkim musi pamiętać o normie zawartej w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.


- Utrata prawa do zastosowania stawki 19-proc. dotyczy nie tylko jednoosobowych przedsiębiorców, ale także osób prowadzących działalność w formie spółki osobowej, które wybrały tę formę opodatkowania dochodów - podkreśla Karolina Tetłak, prawnik z Kancelarii Weil, Gotshal & Manges.


Wyjaśnia, że przepis ten obejmuje wyłącznie świadczenie usług. Zatem negatywne konsekwencje, co do zasady nie będą dotyczyły dokonywania dostaw towarów na rzecz wskazanych w ustawie podmiotów. Kolejnym przypadkiem zagrożonym utratą prawa do preferencyjnej stawki jest świadczenie usług, jeżeli jest dokonywane na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy podatnika lub wspólnika.


- Podatnik musi pamiętać o zagrożeniach dla swojego statusu wynikających także z działania wspólników w ramach wcześniejszego lub obecnego zatrudnienia - mówi ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Zakres przedmiotowy świadczonych usług nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych przez podatnika lub co najmniej jednego ze wspólników. Ale chodzi wyłącznie o czynności wykonywane na podstawie umowy o pracę. W ocenie eksperta, przepis ten nie zagraża więc wykonującym działalność osobiście, na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, które rejestrują następnie działalność gospodarczą.


Działanie przepisu jest ograniczone w czasie. Dotyczy tylko czynności wykonywanych w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy. Jak wyjaśnia Karolina Tetłak, jeżeli podatnik lub spółka osobowa świadczy usługi podobne do czynności wykonywanych np. trzy lata wcześniej przez podatnika lub wspólnika w ramach umowy o pracę z obecnym kontrahentem, przepis ten nie znajdzie zastosowania.


W przypadku działania w formie spółki osobowej, to spółka zawiera umowę o świadczenie usług. Jednak gdy którykolwiek ze wspólników, w tym inny niż oddelegowany do świadczenia usług na podstawie umowy ze spółką, wykonywał w danym lub poprzednim roku podatkowym identyczne czynności na podstawie umowy o pracę, wszyscy wspólnicy stracą prawo do 19-proc. podatku. Jak podkreśla ekspert, nie ma przy tym znaczenia, jak długo w ciągu roku wykonywane są usługi na rzecz byłego pracodawcy, wystarczy, że podatnik (lub spółka osobowa) uzyska przychód ze świadczenia danych usług na rzecz pracodawcy.


Omawiany przepis daje przy tym podstawę do badania faktycznego pochodzenia przychodu.


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA