REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez usług dla pracodawcy

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego, jeżeli świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.


REKLAMA

Wprowadzając możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania dla przedsiębiorców, obwarowano ją licznymi ograniczeniami. W ocenie eksperta podatnik przede wszystkim musi pamiętać o normie zawartej w art. 9a ust. 3 ustawy o PIT.


- Utrata prawa do zastosowania stawki 19-proc. dotyczy nie tylko jednoosobowych przedsiębiorców, ale także osób prowadzących działalność w formie spółki osobowej, które wybrały tę formę opodatkowania dochodów - podkreśla Karolina Tetłak, prawnik z Kancelarii Weil, Gotshal & Manges.


Wyjaśnia, że przepis ten obejmuje wyłącznie świadczenie usług. Zatem negatywne konsekwencje, co do zasady nie będą dotyczyły dokonywania dostaw towarów na rzecz wskazanych w ustawie podmiotów. Kolejnym przypadkiem zagrożonym utratą prawa do preferencyjnej stawki jest świadczenie usług, jeżeli jest dokonywane na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy podatnika lub wspólnika.


- Podatnik musi pamiętać o zagrożeniach dla swojego statusu wynikających także z działania wspólników w ramach wcześniejszego lub obecnego zatrudnienia - mówi ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Zakres przedmiotowy świadczonych usług nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych przez podatnika lub co najmniej jednego ze wspólników. Ale chodzi wyłącznie o czynności wykonywane na podstawie umowy o pracę. W ocenie eksperta, przepis ten nie zagraża więc wykonującym działalność osobiście, na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, które rejestrują następnie działalność gospodarczą.


Działanie przepisu jest ograniczone w czasie. Dotyczy tylko czynności wykonywanych w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy. Jak wyjaśnia Karolina Tetłak, jeżeli podatnik lub spółka osobowa świadczy usługi podobne do czynności wykonywanych np. trzy lata wcześniej przez podatnika lub wspólnika w ramach umowy o pracę z obecnym kontrahentem, przepis ten nie znajdzie zastosowania.


W przypadku działania w formie spółki osobowej, to spółka zawiera umowę o świadczenie usług. Jednak gdy którykolwiek ze wspólników, w tym inny niż oddelegowany do świadczenia usług na podstawie umowy ze spółką, wykonywał w danym lub poprzednim roku podatkowym identyczne czynności na podstawie umowy o pracę, wszyscy wspólnicy stracą prawo do 19-proc. podatku. Jak podkreśla ekspert, nie ma przy tym znaczenia, jak długo w ciągu roku wykonywane są usługi na rzecz byłego pracodawcy, wystarczy, że podatnik (lub spółka osobowa) uzyska przychód ze świadczenia danych usług na rzecz pracodawcy.


Omawiany przepis daje przy tym podstawę do badania faktycznego pochodzenia przychodu.


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA