REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Rząd przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji, który zakłada spełnienie kryteriów wymaganych dla przyjęcia euro już w tym roku. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej.


REKLAMA

Aktualizacja jest skutkiem przyjętego projektu ustawy budżetowej na 2008 rok i strategii zarządzania długiem.


- W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok przyjmujemy, że w 2007 roku zostanie spełnione kryterium konwergencji, czyli deficyt zostanie obniżony do 3 proc. PKB, a w 2008 roku zostanie utrzymany na tym poziomie. W 2010 roku ma spaść do 2,5 proc. PKB - mówi GP Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.


W ten sposób Polska spełniłaby ostatnie kryterium ekonomiczne wymagane dla przyjęcia wspólnej waluty (deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB), choć wymagane byłyby jeszcze zmiany w prawie. Przed wejściem do strefy euro waluta musi też przynajmniej przez dwa lata podlegać ocenie stabilności (wahania maksymalnie o 15 proc. od wyznaczonego kursu).


Poprzednie zapisy z programu konwergencji przewidywały poziom 3,4 proc. w 2007 roku; 3,1 proc. w 2008 i 2,9 proc. w 2009 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tymczasem wicepremier Zyta Gilowska szacuje poziom w 2009 roku na 2,8 proc., o czym poinformowała wczoraj.

REKLAMA


Ekonomiści podkreślają, że aktualizacja została oparta na założeniu utrzymania się wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Rząd zakłada, że w 2008 roku tempo wzrostu PKB zwolni do 5,5 proc. z 6,5 proc. w 2007 roku, a w latach 2009-2010 do 5,2 proc. i 5,0 proc.


- Tempo PKB może spaść do 4-4,2 proc. w 2010 roku i wtedy deficyt może być o 1,2-1,3 pkt proc. wyższy od zakładanego poziomu - podkreśla Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.


- Najgorsze jest to, że obniżka deficytu jest oparta wyłącznie na wysokim tempie wzrostu gospodarczego i na zakładanej bardzo wysokiej dynamice dochodów. Jeśli stanie się inaczej i będzie się chciało utrzymać w programie konwergencji to trzeba będzie zdjąć wydatki na poziomie ponad 1 pkt proc. z deficytu sektora finansów publicznych - dodaje.


Dziwić może też przyjęcie przez Ministerstwo Finansów tego samego poziomu deficytu w 2007 i 2008 roku.

REKLAMA


- Oczywiście wynik w 2008 roku mógłby być lepszy, ale zaistniały znaczące zmiany strukturalne wpływające na ostateczny wynik. Do największych zaliczamy redukcję składki rentowej, co w krótkim okresie jest negatywne dla budżetu państwa, zwiększa dotację do FUS. Deficyt byłby też niższy w 2007 i 2008 roku o 0,2-0,3 pkt gdyby nie koszt inwestycji w polską armię - mówi wiceminister finansów.


- Spełnimy wezwanie Komisji Europejskiej do obniżenia deficytu do 3 proc. PKB w 2007 roku. W 2008 roku, gdy będzie znany już wynik 2007 roku, będziemy prosić KE o zdjęcie z nas procedury nadmiernego deficytu - dodaje Zajdel-Kurowska.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele KE zarzucali Polsce, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz obniżki deficytu.


- Obecny dobry wynik finansów publicznych to nie jest wynik reform, tylko dobrej sytuacji gospodarczej - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Bank Polska.


Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr. Ekonomiści wskazują, że Polska może najwcześniej przyjąć europejską walutę w 2013 roku, ale jako bardziej realny termin wskazują lata 2014-2015.


POLSKA SPEŁNIA JUŻ WSZYSTKIE KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO

Wystarczy polityczna decyzja, by Polska przyjęła wspólną walutę, bo wszelkie kryteria z traktatu z Maastricht nasza gospodarka już spełnia:

- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.

- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji

- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB

- stabilnego kursu walutowego

2013 rok
to data przyjęcia przez Polskę euro*

*średnia z prognoz ekonomistów ankietowanych przez GP


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA