REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś rząd przyjmie program, który umożliwi integrację ze strefą euro

Paweł Czuryło

REKLAMA

Rząd przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji, który zakłada spełnienie kryteriów wymaganych dla przyjęcia euro już w tym roku. Dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej.


REKLAMA

Aktualizacja jest skutkiem przyjętego projektu ustawy budżetowej na 2008 rok i strategii zarządzania długiem.


- W uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2008 rok przyjmujemy, że w 2007 roku zostanie spełnione kryterium konwergencji, czyli deficyt zostanie obniżony do 3 proc. PKB, a w 2008 roku zostanie utrzymany na tym poziomie. W 2010 roku ma spaść do 2,5 proc. PKB - mówi GP Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.


W ten sposób Polska spełniłaby ostatnie kryterium ekonomiczne wymagane dla przyjęcia wspólnej waluty (deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB), choć wymagane byłyby jeszcze zmiany w prawie. Przed wejściem do strefy euro waluta musi też przynajmniej przez dwa lata podlegać ocenie stabilności (wahania maksymalnie o 15 proc. od wyznaczonego kursu).


Poprzednie zapisy z programu konwergencji przewidywały poziom 3,4 proc. w 2007 roku; 3,1 proc. w 2008 i 2,9 proc. w 2009 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tymczasem wicepremier Zyta Gilowska szacuje poziom w 2009 roku na 2,8 proc., o czym poinformowała wczoraj.

REKLAMA


Ekonomiści podkreślają, że aktualizacja została oparta na założeniu utrzymania się wysokiego wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Rząd zakłada, że w 2008 roku tempo wzrostu PKB zwolni do 5,5 proc. z 6,5 proc. w 2007 roku, a w latach 2009-2010 do 5,2 proc. i 5,0 proc.


- Tempo PKB może spaść do 4-4,2 proc. w 2010 roku i wtedy deficyt może być o 1,2-1,3 pkt proc. wyższy od zakładanego poziomu - podkreśla Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.


- Najgorsze jest to, że obniżka deficytu jest oparta wyłącznie na wysokim tempie wzrostu gospodarczego i na zakładanej bardzo wysokiej dynamice dochodów. Jeśli stanie się inaczej i będzie się chciało utrzymać w programie konwergencji to trzeba będzie zdjąć wydatki na poziomie ponad 1 pkt proc. z deficytu sektora finansów publicznych - dodaje.


Dziwić może też przyjęcie przez Ministerstwo Finansów tego samego poziomu deficytu w 2007 i 2008 roku.

REKLAMA


- Oczywiście wynik w 2008 roku mógłby być lepszy, ale zaistniały znaczące zmiany strukturalne wpływające na ostateczny wynik. Do największych zaliczamy redukcję składki rentowej, co w krótkim okresie jest negatywne dla budżetu państwa, zwiększa dotację do FUS. Deficyt byłby też niższy w 2007 i 2008 roku o 0,2-0,3 pkt gdyby nie koszt inwestycji w polską armię - mówi wiceminister finansów.


- Spełnimy wezwanie Komisji Europejskiej do obniżenia deficytu do 3 proc. PKB w 2007 roku. W 2008 roku, gdy będzie znany już wynik 2007 roku, będziemy prosić KE o zdjęcie z nas procedury nadmiernego deficytu - dodaje Zajdel-Kurowska.

We wcześniejszych wypowiedziach przedstawiciele KE zarzucali Polsce, że nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz obniżki deficytu.


- Obecny dobry wynik finansów publicznych to nie jest wynik reform, tylko dobrej sytuacji gospodarczej - podkreśla Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Bank Polska.


Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr. Ekonomiści wskazują, że Polska może najwcześniej przyjąć europejską walutę w 2013 roku, ale jako bardziej realny termin wskazują lata 2014-2015.


POLSKA SPEŁNIA JUŻ WSZYSTKIE KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO

Wystarczy polityczna decyzja, by Polska przyjęła wspólną walutę, bo wszelkie kryteria z traktatu z Maastricht nasza gospodarka już spełnia:

- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.

- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji

- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB

- stabilnego kursu walutowego

2013 rok
to data przyjęcia przez Polskę euro*

*średnia z prognoz ekonomistów ankietowanych przez GP


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA