REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lukratywne kontrakty drogowe teraz także dla polskich firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Wartą pół miliarda złotych umowę na budowę odcinka drogi S7 zawrze konsorcjum spółek o polskim kapitale. To pierwszy taki kontrakt na zdominowanym przez zagraniczne firmy rynku.


Rynek budownictwa drogowego jest w Polsce zdominowany przez firmy zagraniczne i polskie spółki, które w latach 90. zostały przejęte przez duże zachodnie koncerny drogowe. To one między siebie dzielą kontrakty na rynku, który jest drugim pod względem wartości w Europie.

REKLAMA

 


Otwarcie rynku


Dla mniejszych rodzimych firm, które powstały w oparciu o bazę rejonowych zarządów dróg, pozostaje rola podwykonawców lub też starania o mniejsze zamówienia. To zaczyna się zmieniać, bowiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła rynek dużych przetargów dla mniejszych firm.

REKLAMA


- Dzięki temu wychodzimy poza grupę kilkunastu dużych przedsiębiorstw, które do tej pory dominowały w budownictwie drogowym, bazując zresztą na bazie sprzętowej i ludzkiej mniejszych firm zatrudnianych jako podwykonawców - mówi GP Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy GDDKiA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dodaje, że GDDKiA uelastyczniła procedury przetargowe. Jeśli firma chce wybudować odcinek trasy ekspresowej, to musi pochwalić się zakończonymi inwestycjami na drogach krajowych (klasa niżej) lub na drogach ekspresowych. To powoduje, że konsorcja małych polskich firm, realizując inwestycje na trasach ekspresowych, będą dostawały przepustkę do starania się o lukratywne kontrakty autostradowe. Dzięki rządowym zamówieniom w przyszłości mogą one urosnąć do takich rozmiarów, które pozwolą im na ekspansję zagraniczną.


- W rządowym planie budowy dróg i autostrad nie chodzi tylko o nowe kilometry tras czy poprawę bezpieczeństwa, ale także o odbudowę rodzimej branży drogowej - podkreśla Maciejewski.


Pierwszy sukces


Pierwszy efekt starań GDDKiA już jest. W przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Grójec-Białobrzegi zwycięzcą zostało konsorcjum dwóch spółek do tej pory operujących na południu Polski: Podkarpackiego Holdingu Budowy Dróg Drogbud oraz Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego IMB-Podbeskidzie.

REKLAMA


Wcześniej przetarg był dwukrotnie unieważniany z powodu zbyt wysokich ofert cenowych, składanych przez wykonawców. Konsorcjum wygrało go ofertą 495 mln zł. To dla spółek wchodzących w jego skład największa budową, którą będą realizowały.


- Pod względem logistycznym i sprzętowym możemy zrealizować inwestycję nawet cztery razy większą - zapewnia Grzegorz Wojtaszek, prezes Drogbudu. Dodaje, że kontrakt było ciężko zdobyć, a sam udział w przetargu stał się możliwy wówczas, gdy GDDKiA zdecydowała się obniżyć wymagania stawiane uczestnikom.


Spóźnione zmiany


Czy inne polskie spółki mają szansę pójść w ślady Drogbudu i IMB-Podbeskidzie? Według Wojciecha Malusiego, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, działania GDDKiA, które mają im to ułatwić, są spóźnione.


- Wcześniej były tworzone sztuczne bariery, które eliminowały mniejsze firmy z rynku. Gdy GDDKiA przestraszyła się, że wzrost cen w przetargach spowoduje, że nie będzie miał kto budować dróg, dopuściła mniejsze firmy do udziału w nich - mówi Wojciech Malusi.


Gdy przyjrzeć się innym dużym przetargom, które w ostatnim czasie rozstrzygnęła GDDKiA, to trudno tam znaleźć rodzime firmy. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na fragment trasy S69 Bielsko-Biała-Zwardoń złożyło czesko-słowackie konsorcjum, a odcinek autostrady A1 niemiecko-austriackie konsorcjum.


Kto buduje polskie drogi
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA