REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód ze zbycia akcji to dywidenda

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Dochód uzyskany ze zbycia przez bank szwajcarski akcji celem umorzenia należy uznać za dywidendy opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Spółka dokonała zakupu własnych akcji celem umorzenia. Jednym z akcjonariuszy zbywających akcje był bank zagraniczny ze Szwajcarii. W zamian za przeniesienie akcji, które odbywało się w trybie tzw. umorzenia dobrowolnego, akcjonariusze uzyskali wynagrodzenie. Jego kwalifikacja podatkowa była przedmiotem sporu toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Organy podatkowe pobrały bowiem podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19 proc. Bank zwrócił się więc z wnioskiem do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty z tytułu odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia.

REKLAMA

 

REKLAMA


Problem polegał na tym, czy w świetle Konwencji między Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 r. nr 22, poz. 92, dalej: Konwencja) wynagrodzenie takie można zakwalifikować jako dywidendę opodatko-waną w Polsce czy jako zysk kapitałowy opodatkowany w Szwajcarii.


Zdaniem organów podatkowych w sprawie należało odwołać się do przepisów polskiej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm. - dalej ustawa o CIT). Na tej podstawie organy stwierdziły, że dochód uzyskany przez spółkę ze zbycia akcji celem umorzenia należy traktować jako dywidendę opodatkowaną stawką 19 proc. CIT. W ocenie organów w polskich przepisach zrównano dywidendę z dochodem uzyskanym ze sprzedaży akcji w celu ich umorzenia. W sprawie miał więc zastosowanie art. 10 ust. 3 Konwencji między Polską a Szwajcarią. Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak bank, który domagał się zastosowania art. 13 ust. 4 Konwencji, zgodnie z którym w omawianym przypadku zyski z przeniesienia tytułu własności majątku podlegają opodatkowaniu w Szwajcarii. Zdaniem banku, organy błędnie zrównały pojęcie dywidendy określone w Konwencji z pojęciem udziału w zyskach w polskim prawie podatkowym.


Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę. Stwierdził bowiem, że organy nie naruszyły prawa, ponieważ należy stosować art. 10 ust. 3 Konwencji, a nie art. 13 ust. 4. Sąd uznał zatem, że dochód uzyskany przez bank ze zbycia akcji celem umorzenia należało utożsamić z dywidendą określoną w prawie polskim. Bez prawa polskiego sformułowania Konwencji pozostają puste, bowiem nie zrozumiałe byłyby takie pojęcia jak dochód z akcji oraz dochód z innych praw spółki. Zgodnie z art. 3 Konwencji dochody z zysków należy więc rozumieć w świetle prawa polskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Sygn. akt III SA/Wa 1026/07


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA