REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca wydłuży lub skróci okres pracy tymczasowej

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracownik tymczasowy będzie mógł wykonywać pracę u jednego pracodawcy nawet 18 miesięcy. Firma nie skorzysta z usług agencji pracy tymczasowej, jeśli zwolni np. 10 proc. pracowników w okresie sześciu miesięcy. Agencje będą mogły żądać od pracodawcy wyciągu z obowiązujących w firmie przepisów o wynagradzaniu.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Jeśli pracodawca porozumie się ze związkami zawodowymi działającymi w jego firmie, będzie mógł wydłużyć lub skrócić okres zatrudnienia pracownika tymczasowego. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, przygotowanej w ramach prac Komisji Trójstronnej. Nowe przepisy utrzymują zasadę, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencje pracy tymczasowej mogą kierować pracownika do pracodawcy-użytkownika na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Jednak firma, która podpisze porozumienie z reprezentatywną organizacją związkową działającą w zakładzie pracy, będzie mogła wydłużyć lub skrócić dopuszczalny czas wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego o sześć miesięcy. Oznacza to, że w jednej firmie pracownik tymczasowy będzie mógł przepracować nawet 18 miesięcy.

 


Rozczarowane agencje

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Sądzę, że jeśli pracodawca zapewni dobre warunki pracy wszystkim podwładnym, to związki będą godzić się na wydłużenie zatrudnienia pracowników tymczasowych - tłumaczy Jacek Męcina, przewodniczący zespołu ds. prawa pracy Komisji Trójstronnej i ekspert PKPP Lewiatan.


Zmiany nie do końca satysfakcjonują agencje pracy tymczasowej.

REKLAMA


- Idea wydłużenia dopuszczalnego okresu wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego jest jak najbardziej słuszna. Szkoda, że będą mogły to zrobić tylko te firmy w których funkcjonują reprezentatywne związki zawodowe - mówi Agnieszka Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej.


W jej opinii warunek ten spełnia tylko około 1/5 firm zrzeszonych w ZAPT. Dodatkowo pracodawcy w porozumieniu ze związkowcami będą mogli nie tylko wydłużać, ale także skracać dopuszczalny czas pracy pracowników tymczasowych. W rezultacie tylko nieliczne firmy w nielicznych będą modyfikować okres zatrudnienia tego typu osób.


Utrudnienia w zatrudnieniu

REKLAMA


Obecnie pracodawcą-użytkownikiem nie może być przedsiębiorca, który w okresie ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej wypowiedział pracownikom stosunki pracy lub rozwiązał je na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników. Dodatkowo liczba zwolnionych z tych przyczyn pracowników w ciągu 30 dni musi odpowiadać liczbie określonej w art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844), czyli wynieść np. 10 proc. załogi (w firmie zatrudniającej od 100 do 300 pracowników). Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracodawca nie będzie mógł skorzystać z usług agencji, jeśli zwolni np. 10 proc. pracowników w okresie sześciu miesięcy, a nie 30 dni.


- Takie rozwiązanie byłoby gwoździem do trumny dla agencji pracy tymczasowej. W wielu firmach powszechną praktyką jest bowiem wymiana kadr i nikogo nie dziwi, że w ciągu pół roku pracę traci jedna osoba na dziesięć - mówi Agnieszka Bulik.


Jej zdaniem nowe przepisy nie określają, od jakiej liczby należałoby liczyć przykładowe 10 proc. Nie wiadomo więc, czy chodzi np. o średnią zatrudnienia z półrocznego okresu bezpośrednio przed skorzystaniem z usług agencji, czy np. liczbę pracowników z pierwszego miesiąca rozpoczynającego ten okres.


Jeśli projekt nowelizacji wejdzie w życie, agencje będą mogły żądać od pracodawcy dostarczenia im wyciągu z obowiązujących w firmie przepisów o wynagradzaniu. Dotychczas pracodawcy byli zobowiązani do przekazywania agencjom informacji o pensjach, ale często nie dopełniali tego obowiązku. Teraz agencje będą mogły żądać od nich określonych danych.


Brak ważnych zmian


- Szkoda, że w nowym projekcie zabrakło ważnych zmian, jak np. likwidacji obowiązku przechowywania przez 50 lat dokumentacji pracowniczej w agencji pracy tymczasowej, choćby pracownik przepracował tylko jeden dzień - mówi Agnieszka Bulik.


Jej zdaniem należy także zmienić przepisy dotyczące obliczania zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych, tak aby jego wysokość odpowiadała liczbie faktycznie przepracowanych dni.


- Warto także zastanowić się nad zmianą przepisów dotyczących obowiązku tworzenia służb bhp u pracodawców zatrudniających ponad 100 osób. Agencje pracy tymczasowej formalnie często zatrudniają znacznie więcej osób, ale pracownicy ci świadczą pracę w innych zakładach. Ale to agencje muszą tworzyć służby bhp - mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


SZERSZA PERSPEKTYWA - UE

W Unii Europejskiej nie ma jednolitych regulacji dotyczących zatrudnienia tymczasowego. Każdy z krajów ma własne przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia. W większości państw Unii pracownicy tymczasowi mogą działać w formie tzw. samozatrudnienia. Wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, gdzie agencje pracy tymczasowej gwarantują pracownikom tymczasowym status zatrudnionego.


Z reguły agencyjni pracownicy tymczasowi są zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas określony. Jednak w Niemczech i Szwecji powszechnie stosowane są umowy na czas nieokreślony. Z kolei we Włoszech i w Holandii umowy na czas określony mogą zostać zamienione na stałe kontrakty w określonych sytuacjach. Dzieje się tak, gdy pracownik tymczasowy zostanie wypożyczony jednemu pracodawcy użytkownikowi na okres dłuższy niż 18 miesięcy lub jest zatrudniony przez tę samą agencję w czasie przekraczającym 36 miesięcy.


W UE pracownicy tymczasowi stanowią średnio 1,2 proc. ogółu pracowników (najwięcej w Wielkiej Brytanii - 5,1 proc.).


Co zmieni się w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

 
 
 
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA