Spółka bez ograniczeń zakupi własne akcje
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Polska ma obowiązek implementowania do 15 kwietnia 2008 r. Dyrektywy nr 2006/68/WE zmieniającej Dyrektywę Rady nr 77/91/EWG w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymywania oraz zmian wysokości ich kapitału. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w tym zakresie i przekazało do uzgodnień międzyresortowych.
Wkłady niepieniężne
Teraz k.s.h. przewiduje obowiązek badania sprawozdania założycieli przez biegłego rewidenta, aby ustalić, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartości nominalnej obejmowanych przez nie akcji bądź wyższej cenie emisyjnej akcji.
- Przedsiębiorcy zarzucają, że wyznaczanie biegłego przez sąd wydłuża proces zakładania spółki lub podwyższania kapitału zakładowego - mówi prof. dr hab. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Projekt nowelizacji przewiduje możliwość odstąpienia od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych wówczas, gdy uchwałę w tej sprawie podejmie zarząd spółki. Podjęcie takiej uchwały będzie zaś możliwe wówczas, gdy przedmiotem wkładów niepieniężnych są zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, pod warunkiem że ich wartość została ustalona według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy poprzedzającym wniesienie wkładu. Uchwała zarządu o odstąpieniu od badania przez biegłego rewidenta będzie możliwa również w stosunku do innych aktywów wówczas, gdyby spełniały wymogi określone w projekcie.
Natomiast zarząd nie mógłby odstąpić od poddania badaniu przez biegłego wyceny wkładów wówczas, gdyby wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które wpłynęły na cenę zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego, na przykład związane z utratą płynności na rynku regulowanym.
Kolejnym powodem uniemożliwiającym odstąpienie od poddania wyceny badaniu byłyby nowe okoliczności, które mogłyby wpłynąć na tzw. wartość godziwą wkładów w chwili ich wniesienia.
Nabywanie własnych akcji
Kodeks spółek handlowych przewiduje ograniczenia w nabywaniu własnych akcji przez spółkę. Przepisy projektu rozszerzają katalog przypadków, w których zakaz nabywania akcji nie obowiązuje.
- Obejmowanie własnych akcji przez spółkę jest techniką korporacyjną i dlatego przedsiębiorcy twierdzą, że taki zakaz blokuje rozwój firm - mówi prof. Andrzej Szumański.
Projekt przewiduje możliwość nabywania własnych akcji na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego przez walne zgromadzenie. Upoważnienie powinno określać warunki nabywania akcji, maksymalną liczbę akcji do nabycia, maksymalną i minimalną wysokość zapłaty za nabywane akcje wówczas, gdy nabycie nastąpiło odpłatnie. Należałoby też określić okres upoważnienia, który nie mógłby trwać dłużej niż pięć lat.
Projekt wprowadza też maksymalny 20-proc. pułap akcji, które spółka mogłaby nabyć na podstawie upoważnienia walnego.
- Takie ograniczenie jest potrzebne i zgodne z Dyrektywą - tłumaczy Helena Markowska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Jej zdaniem nieograniczone procentowo upoważnienie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na stosunki korporacyjne w spółkach. Mogłoby dojść do naruszenia spółki akcyjnej jako podmiotu odrębnego od jej udziałowców, ponieważ głównym udziałowcem stałaby się sama spółka, jej spółka zależna albo osoba działająca przy nabywaniu akcji spółki na jej rachunek - wyjaśnia Helena Markowska.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
REKLAMA
REKLAMA