REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka bez ograniczeń zakupi własne akcje

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje bez ograniczeń, ale odstąpienie od badania wkładów niepieniężnych wymagać ma podjęcia uchwały przez zarząd spółki.


ZMIANA PRAWA


Polska ma obowiązek implementowania do 15 kwietnia 2008 r. Dyrektywy nr 2006/68/WE zmieniającej Dyrektywę Rady nr 77/91/EWG w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymywania oraz zmian wysokości ich kapitału. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w tym zakresie i przekazało do uzgodnień międzyresortowych.


Wkłady niepieniężne


Teraz k.s.h. przewiduje obowiązek badania sprawozdania założycieli przez biegłego rewidenta, aby ustalić, czy wartość wkładów niepieniężnych odpowiada co najmniej wartości nominalnej obejmowanych przez nie akcji bądź wyższej cenie emisyjnej akcji.

- Przedsiębiorcy zarzucają, że wyznaczanie biegłego przez sąd wydłuża proces zakładania spółki lub podwyższania kapitału zakładowego - mówi prof. dr hab. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt nowelizacji przewiduje możliwość odstąpienia od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych wówczas, gdy uchwałę w tej sprawie podejmie zarząd spółki. Podjęcie takiej uchwały będzie zaś możliwe wówczas, gdy przedmiotem wkładów niepieniężnych są zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, pod warunkiem że ich wartość została ustalona według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy poprzedzającym wniesienie wkładu. Uchwała zarządu o odstąpieniu od badania przez biegłego rewidenta będzie możliwa również w stosunku do innych aktywów wówczas, gdyby spełniały wymogi określone w projekcie.

Natomiast zarząd nie mógłby odstąpić od poddania badaniu przez biegłego wyceny wkładów wówczas, gdyby wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które wpłynęły na cenę zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego, na przykład związane z utratą płynności na rynku regulowanym.

Kolejnym powodem uniemożliwiającym odstąpienie od poddania wyceny badaniu byłyby nowe okoliczności, które mogłyby wpłynąć na tzw. wartość godziwą wkładów w chwili ich wniesienia.


Nabywanie własnych akcji


Kodeks spółek handlowych przewiduje ograniczenia w nabywaniu własnych akcji przez spółkę. Przepisy projektu rozszerzają katalog przypadków, w których zakaz nabywania akcji nie obowiązuje.

- Obejmowanie własnych akcji przez spółkę jest techniką korporacyjną i dlatego przedsiębiorcy twierdzą, że taki zakaz blokuje rozwój firm - mówi prof. Andrzej Szumański.

Projekt przewiduje możliwość nabywania własnych akcji na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego przez walne zgromadzenie. Upoważnienie powinno określać warunki nabywania akcji, maksymalną liczbę akcji do nabycia, maksymalną i minimalną wysokość zapłaty za nabywane akcje wówczas, gdy nabycie nastąpiło odpłatnie. Należałoby też określić okres upoważnienia, który nie mógłby trwać dłużej niż pięć lat.

Projekt wprowadza też maksymalny 20-proc. pułap akcji, które spółka mogłaby nabyć na podstawie upoważnienia walnego.

- Takie ograniczenie jest potrzebne i zgodne z Dyrektywą - tłumaczy Helena Markowska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Jej zdaniem nieograniczone procentowo upoważnienie mogłoby wpłynąć niekorzystnie na stosunki korporacyjne w spółkach. Mogłoby dojść do naruszenia spółki akcyjnej jako podmiotu odrębnego od jej udziałowców, ponieważ głównym udziałowcem stałaby się sama spółka, jej spółka zależna albo osoba działająca przy nabywaniu akcji spółki na jej rachunek - wyjaśnia Helena Markowska.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA