Koniec kontroli Polaków na granicach państw UE
REKLAMA
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Sejm zajmie się dziś projektem ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej. Przyjęcie projektu ustawy jest koniecznym warunkiem, aby od początku przyszłego roku Polska została przyjęta do strefy Schengen, a Polacy nie byli poddawani kontroli przy przekraczaniu granicy państw należących do Unii Europejskiej.
Zgodnie z projektem ustawy w Polsce dostęp do informacji zgromadzonych w systemie Schengen ma odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Z danych będzie mogła korzystać policja, Straż Graniczna, urzędy kontroli skarbowej, służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie. Za utworzenie, gromadzenie i udostępnianie danych odpowiedzialny ma być komendant główny policji. On też będzie odpowiadał za sprawne i bezpieczne działanie systemu. Dodatkowo program ten będzie umożliwiać bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw Unii. Będzie on zawierał także informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Przyjęcie ustawy umożliwi skuteczniejszą identyfikację poszukiwanych osób i przedmiotów, np. skradzionych samochodów.
Polska w dalszym ciągu będzie jednak stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw nienależących do Unii. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski tylko w wyznaczonych przejściach granicznych w godzinach ich otwarcia i po dokonaniu odprawy granicznej. Warunkiem ma być posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt i powrót do państwa pochodzenia.
- W tej sytuacji należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz z Instytutu Spraw Publicznych.
Rozporządzenie w sprawie Systemu Informacji Wizowej (VIS) zostało już przyjęte przez Parlament Europejski.
Arkadiusz Jaraszek
REKLAMA
REKLAMA