| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Propozycje poselskie mogą zablokować demontaż aut

Będzie łatwiej zapewnić sieć demontażu aut wycofanych z eksploatacji. Zmniejszą się jednak wpływy z recyklingu.


zmiana prawa


Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska debatowała wczoraj nad sprawozdaniem podkomisji na temat projektu nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. z 2005 r. nr 25, poz. 202 z późn. zm.).


Zgodnie z obecnymi przepisami firmy, które wprowadzają do Polski ponad 1 tys. aut rocznie, powinny zapewnić sieć demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Miała być ona tak skonstruowana, aby każdy obywatel miał dostęp do jednego z jej punktów nie dalej niż 50 km w linii prostej od miejsca swojego zamieszkania.


Posłowie w projekcie nowelizacji chcą, by w sytuacji kiedy sieć demontażu obejmuje 95 proc. terytorium kraju, firma nie ponosiła konsekwencji finansowych. Natomiast, gdy przedsiębiorca zapewni sieć na terenie mniejszym niż 95 proc., ale większym niż 90 proc. terytorium kraju, będzie musiał uiścić opłatę za brak sieci obniżoną o 75 proc. W przypadku zapewnienia sieci na obszarze mniejszym niż 90 proc., ale większym niż 85 proc. terytorium, to przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 50 proc. opłaty. Całą opłatę za brak sieci (500 zł za każdy wprowadzony pojazd) będą ponosiły firmy, które mają mniejszą sieć.


Propozycje te wzbudziły zadowolenie dużych importerów samochodów, którzy przy takich regulacjach nie poniosą sankcji za brak sieci demontażu aut. Nie zgadzają się z tym jednak firmy zajmujące się recyklingiem samochodów.


- Proponowane zmiany wstrzymają rozwój całego systemu recyklingu aut - zaznacza Wojciech Kurdziel ze Stowarzyszenia Recyklerów Pojazdów. Dodaje, że importerzy będą mieli wówczas spełnione ustawowe obowiązki. Do kasy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi znacznie mniej pieniędzy z opłat recyklingowych.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK