| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Podczas upałów firma musi dostarczyć napoje

Pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.


Przepisy bhp nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia zatrudnionym odpowiednich warunków pracy. Dotyczy to szczególnie stanowisk pracy, na których pracownicy w zależności od pory roku są narażeni na wpływ warunków atmosferycznych, w szczególności na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Podstawowym sposobem na poprawę warunków pracy w sezonie letnim jest zapewnienie pracującym napojów. Pracodawcy najchętniej przerzuciłby ten obowiązek na samych zatrudnionych, wypłacając im ekwiwalent, za który sami musieliby kupować napoje. Takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279). Zgodnie z treścią par. 8 tego rozporządzenia pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje, dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią ilość napojów chłodzących.


- Przy temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsjusza, przy pracach na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni na stanowisku pracy w pomieszczeniu pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom nieodpłatnie napojów - przypomina Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy.


Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Prawo nie określa, jaki rodzaj napoju powinni oni otrzymywać. Najczęściej pracodawcy dostarczają najtańsze produkty: wodę mineralną i kawę zbożową.


Ponadto w przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, którzy są pozbawieni dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie każdemu pracownikowi.


Pracodawcy powinni pamiętać o zakazie pracy, dotyczącym pracowników młodocianych, w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 proc.


Nieprzestrzeganie tych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny.


Tomasz Zalewski

tomasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK