50 tys. zł kary za naruszenie warunków zezwolenia
REKLAMA
zmiana prawa
Główny inspektor ochrony środowiska będzie sprawował nadzór i kontrolę nad przemieszczaniem się odpadów przez polskie granice. Do jego kompetencji będzie należało również wydawanie zezwoleń wstępnych dla instalacji odzysku odpadów. Takie obowiązki przewiduje projekt ustawy o międzynarodowym transporcie odpadów, którego drugie czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.
W projekcie zaproponowano kary pieniężne za naruszenie przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. Przedsiębiorcy, który będzie odbiorcą odpadów sprowadzonych nielegalnie do kraju, będzie groziła kara od 15 do 50 tys. zł. Pieniądze te trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i mają być przeznaczone na zagospodarowanie odpadów nielegalnie sprowadzonych do Polski.
- Do tej pory za przewóz nielegalnych odpadów przez granicę nie było kar pieniężnych. Wykrycie nielegalnego transportu z odpadami nie powodowało żadnych sankcji. Prokuratura często umarzała takie sprawy ze względu na małą szkodliwość - wyjaśnia Izabela Szadura, dyrektor Departamentu Kontroli Rynku w GIOŚ.
Przewidziano też karę trzech lat więzienia dla tych, którzy postępują z odpadami w sposób, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.
Zgodnie z projektem ustawy główny inspektorat ochrony środowiska będzie prowadził rejestr zgłoszeń i decyzji dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów. W rejestrze tym będą informacje m.in. o zgłaszających wysyłkę odpadów i ich odbiorcach oraz rodzaje przemieszczanych odpadów.
- Zezwolenia na przemieszczanie odpadów z tzw. zielonej listy (złomu, tworzyw sztucznych) będą wydawane na trzy lata, a nie na rok, jak to jest obecnie. Zdecydowanie ułatwi to pracę przedsiębiorcom, którzy zajmują się mało szkodliwymi odpadami - stwierdza Izabela Szadura.
Projekt rozszerza też listę służb upoważnionych do kontroli transportu odpadów na terenie Polski. Uprawnienia takie uzyskają straż graniczna, służba celna oraz Inspekcja Transportu Drogowego.
Projektodawca zakłada także, że będą wyznaczone przejścia graniczne, przez które będą przewożone odpady, co ułatwi kontrolę śmieci przywożonych do Polski.
Proponowane zmiany
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
ŁUKASZ KULIGOWSKI
REKLAMA
REKLAMA