reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Brakuje kryteriów decydowania o sankcjach

Uznaniowość i ocenne kryteria nakładania kar na przedsiębiorców to najczęstsze zarzuty wobec nowej ustawy antymonopolowej.


Jedną z najistotniejszych zmian, jakie wprowadziła obowiązująca od 21 kwietnia nowa ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. nr 50, poz. 331), jest możliwość karania przedsiębiorców za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Za tego typu działania na firmę może zostać nałożona kara w wysokości nawet do 10 proc. jej przychodów w roku poprzedzającym decyzję. W trakcie wczorajszej konferencji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przepisy te zostały skrytykowane za brak precyzyjnych instrumentów nakładania takich kar.


- Ustawa daje zbyt daleko idącą swobodę w określaniu wysokości kar oraz ocenie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - mówił Maciej Skory z Zakładu Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wysokie kary skrytykował także Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej.


- Obawiam się, że może dojść do sytuacji, że firma przez nieuwagę naruszy interesy konsumentów i zostanie ukarana karą w wysokości 10 proc. swoich przychodów. Nie znam firmy, która wytrzymałaby tego typu sankcję i nie upadła - twierdził Mieczysław Bąk.


Kolejna istotna zmiana to całkowite zniesienie postępowań prowadzonych przez UOKiK na wniosek przedsiębiorców, obecnie będą one wszczynane tylko z urzędu. Każdy będzie mógł jednak złożyć w UOKiK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez określony podmiot.


- Taki przepis spowoduje, że o niezgodnych z prawem działaniach firm będą mogli zawiadamiać nas np. ich byli pracownicy. Ponadto obecne wymogi formalne zawiadomień są o wiele mniej restrykcyjne niż te, które były poprzednio - podkreślała Barbara Pęczalska z UOKiK.


Katarzyna Rychter

katarzyna.rychter@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama