reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące firmy mogą uzyskać prawo do urlopu wychowawczego, a przebywający na takich urlopach dorobić bez groźby utraty dodatku do zasiłku rodzinnego.


ZMIANA PRAWA


Dzisiaj premier Jarosław Kaczyński z wiceminister pracy i polityki społecznej Joanną Kluzik-Rostkowską podsumują debatę publiczną, która odbyła się po ogłoszeniu 8 marca projektu polityki rodzinnej rządu. W kancelarii premiera odbędzie się konferencja, na którą zostali zaproszeni eksperci, organizacje pozarządowe, związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.


- Chcemy, aby program polityki rodzinnej wszedł w życie od 1 stycznia 2008 r., dlatego potrzebna jest zgoda na jego realizację - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.


Dodaje, że program zyskał dobre recenzje m.in. ekspertów, pracodawców i organizacji pozarządowych.


- Jestem wręcz zaskoczona tak dobrym przyjęciem, ale to świadczy o tym, jak wiele jest zaniedbań, które trzeba naprawić - mówi wiceminister.


Przedstawiony program przewiduje m.in., że już w tym roku zostanie podwyższona rodzinna ulga podatkowa (ze 120 zł do 200 zł). W kolejnych latach (co dwa lata - do 2014 roku) będzie rosnąć o 100 zł rocznie i docelowo wyniesie 500 zł na dziecko.


- Ulga podatkowa jest potrzebna, bo jest długotrwała i aktywizująca - uważa prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.


Docelowo o osiem tygodni ma się wydłużyć urlop macierzyński. Będzie podwyższany od przyszłego roku do 2014 roku co dwa lata o dwa tygodnie.


Firmy zatrudniające rodziców wracających na etaty z urlopów macierzyńskich i wychowawczych otrzymają specjalne zachęty. Przez trzy lata nie będą opłacać za te osoby składek na Fundusz Pracy.


- Lepsza jest pozytywna zachęta dla pracodawców niż wprowadzanie okresów ochronnych mogących doprowadzić do unikania zatrudniania takich osób - mówi Mirosław Barszcz, ekspert Instytutu Sobieskiego i współtwórca programu polityki rodzinnej.


Rząd chce też podnieść tzw. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób na urlopach wychowawczych. Obecnie wynosi ona 420 zł. Podstawa ta wzrośnie docelowo do kwoty przeciętnego wynagrodzenia (od 2011 roku), a już od nowego roku do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ma to gwarantować w przyszłości wyższą emeryturę.


- Sam postulat podniesienia tej podstawy jest dobry, ale mam wątpliwość, czy powinna wzrosnąć aż do wysokości średniej płacy - mówi ekspert rynku pracy Michał Boni.


Tłumaczy, że może to zniechęcać niektóre osoby do powrotu na rynek pracy.


Program przewiduje też m.in. znaczne ułatwienia w dostępie do publicznych przedszkoli. Docelowo mają być bezpłatne, będą pracować dłużej i nie będą zawieszać działalności na okres wakacji. Rodzic ma też mieć łatwiejszy dostęp do pediatry i specjalisty. Dostęp do szkół rodzenia ma być bezpłatny. Cały program ma w latach 2008-2014 kosztować 17,38 mld zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama