Będzie można walczyć z narkomanią w miejscu pracy
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Posłowie z LPR chcą wprowadzić zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 179, poz. 1485). Proponują, żeby w ustawie znalazły się rozwiązania wzorowane na przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Chodzi o regulacje nakładające na pracodawców obowiązek niedopuszczenia do pracy osób, które stawiły się do firmy pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub zażywały takie środki w czasie pracy.
Zgodnie z projektem okoliczności stanowiące podstawę decyzji pracodawcy powinny być podane do wiadomości pracownika. Autorzy projektu nie sprecyzowali jednak, w jakiej formie informacja ta powinna być przedstawiona pracownikowi.
REKLAMA
Projekt przewiduje, że pracodawca, który odsunął od pracy pracownika podejrzewanego o pracę pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających, musi zapewnić przeprowadzenie badania potwierdzającego fakt pozostawania pod wpływem takich środków. Projekt nie zawiera odpowiedzi na pytanie, kto ponosi koszty takich badań ani tego, jakie placówki powinny je wykonywać.
- Wprowadzenie przepisów pozwalających na działania pracodawcy w stosunku do pracownika podejrzanego o zażywanie narkotyków może być kłopotliwe w praktyce. Nie wiadomo, jaka zawartość w organizmie pracownika niedozwolonych substancji uzasadnia jego odsunięcie od pracy. W przypadku alkoholu sprawa jest jasna, a w przypadku wielu środków nie ma norm w tym zakresie - mówi Marcin Wojewódka, radca prawny w kancelarii prawnej Wojewódka & Pabisiak.
Konsekwencją wprowadzenia do przepisów możliwości poddawania pracowników badaniom na zawartość w ich organizmach innych niż alkohol środków odurzających mają być zmiany w przepisach kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników. Projektodawcy chcą, by kary pieniężne mogły być nakładane także na pracowników.
Projekt jest konsultowany z partnerami społecznymi.
Tomasz Zalewski
tomasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA