| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy poniosą koszty zanieczyszczeń

Firmy poniosą koszty zanieczyszczeń

Koszty naprawienia szkody w środowisku będą ponosić ich sprawcy. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów będą mieli wojewodowie.


ZMIANA PRAWA


Sejm przyjął ustawę o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku wraz z drobnymi poprawkami, które zaproponował Senat. Głównym jej założeniem jest wprowadzenie rozwiązań, które spowodują, że koszty naprawienia szkody w środowisku będą ponoszone przez sprawców. Zgodnie z nową regulacją podmioty, które w swojej działalności korzystają ze środowiska lub działają w oparciu o pozwolenia zintegrowane, np. zakłady chemiczne, huty, przedsiębiorstwa naftowe, będą miały dodatkowe obowiązki. Zobowiązane zostały do naprawiania szkód, jeżeli w wyniku ich działalności dojdzie do skażenia wody, gleby lub powietrza. Ponadto przedsiębiorcy mają podejmować działania zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia.


- Generalnie ustawa nie rozszerza już istniejących przepisów o obowiązku dbania o środowisko, a jedynie dyscyplinuje i wprowadza jasne regulacje w przypadku zanieczyszczenia środowiska - zaznacza Olga Łukasiewicz z departamentu inspekcji i orzecznictwa w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska (GIOŚ).


 Ustawa doprecyzowuje jednak obowiązki firm oraz wprowadza nadzór wojewody nad wykonywaniem tych przepisów. Nowe prawo wprowadza obowiązek informowania przez firmy wojewody i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjętych działaniach naprawczych oraz o ich zakończeniu.


- Jeżeli dojdzie do zanieczyszczenia, do którego nikt się nie przyzna, to wojewoda podejmie działania naprawcze, korzystając z dostępnych służb - np. straży pożarnej. Po ustaleniu sprawcy nałoży na niego karę - mówi Olga Łukasiewicz z GIOŚ.


 W przypadku powstania kilku szkód naraz, wojewoda będzie odpowiedzialny za określenie kolejności ich usuwania, gdy zaś do szkody doprowadzi kilka podmiotów, wyznaczy jeden z nich, który będzie musiał przywrócić stan pierwotny. Odpowiedzialność firm ma być jednak solidarna, dlatego później będą mogły rozliczyć poniesione koszty.


Ustawa trafi teraz do prezydenta.


Łukasz Kuligowski  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK