| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zbliża się termin na przekształcenie spółek

Zbliża się termin na przekształcenie spółek

Cztery dni na przekształcenie w spółkę jawną mają spółki cywilne, których wartość sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzednie dwa lata przekroczyła 800 tys. euro.


Obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych, jeśli osiągają one przychody, z którymi ustawa o rachunkowości wiąże obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (obecnie równowartość 800 tys. euro). Wspólnicy muszą zgłosić przekształcenie do sądu rejestrowego w ciągu trzech miesięcy od zakończenia drugiego kolejnego roku obrotowego, w którym spółka osiągnęła takie przychody. Zazwyczaj pokrywa się on z rokiem kalendarzowym, zatem termin mija 31 marca.


Z przekształceniem wiąże się każdorazowo obowiązek dostosowania umowy spółki cywilnej do wymogów dla spółki jawnej. Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Dla spółki cywilnej jest zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych. Umowa spółki jawnej powinna zawierać:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,

3) przedmiot działalności spółki,

4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.


Jako przedsiębiorca spółka jawna musi działać pod własną firmą. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko lub firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie spółka jawna. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu sp. j. Spółka cywilna, którą przedsiębiorcą nie jest, nie może mieć własnej firmy; mają ją wspólnicy (imię i nazwisko). Przedmiot działalności spółki powinien być przedstawiony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Co istotne - w umowie spółki jawnej należy określić wkłady poszczególnych wspólników do spółki, co nie było niezbędne w umowie spółki cywilnej.


Aby przekształcenie było skuteczne, wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego. Spółka jawna powstaje bowiem dopiero z chwilą wpisu do rejestru. W spółce cywilnej wpisowi temu podlegają tylko wspólnicy jako odrębni przedsiębiorcy - art. 38 ust. 1 lit. g) ustawy o KRS. Zgłoszenia dokonują osoby uprawnione do reprezentacji spółki, którymi są co do zasady wspólnicy. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłosić spółkę do rejestru (art. 26 par. 3 k.s.h.). Wniosek składa się na urzędowych formularzach, dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl. Podstawę zgłoszenia stanowić będzie formularz główny oznaczony symbolem KRS - W1 (o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców). Służy on do dokonania pierwszego wpisu spółki jawnej do rejestru.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »