| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT. Składanie deklaracji

VAT. Składanie deklaracji

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

 

Podatnicy VAT, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, muszą składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. To ogólna zasada wynikającą z ustawy z 11 listopada 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

- Zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, który rozpoczął działalność przed 1 marca tego roku, co do zasady powinien do 25 marca złożyć deklarację VAT-7, w której rozliczy podatek należny i naliczony z lutego, a także może rozliczyć podatek naliczony ze stycznia - wyjaśnił Gazecie Prawnej Krzysztof Słapczyński, prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Dzień później

W tym miesiącu jednak 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę. Zatem wspomniany termin upływa 26 marca.

Ponadto do 25 marca (czyli w tym miesiącu wyjątkowo 26 dnia miesiąca) podatnicy VAT niezarejestrowani jako czynni i osoby prawne niebędące podatnikami VAT, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10 tys. euro lub którzy skorzystali z możliwości złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności, są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-8. Zawiera ona informacje o zakresie dokonywanych nabyć za poprzedni okres rozliczeniowy.


Taksówki osobowe

Do 25 marca (a obecnie wyjątkowo do 26 marca) skrócone deklaracje dla podatku od towarów i usług - VAT-12 obowiązani są złożyć podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 proc. (i poinformowali o tym naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym chcą stosować ryczałt).

 Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »