| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT. Składanie deklaracji

VAT. Składanie deklaracji

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

 

Podatnicy VAT, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, muszą składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. To ogólna zasada wynikającą z ustawy z 11 listopada 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

- Zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, który rozpoczął działalność przed 1 marca tego roku, co do zasady powinien do 25 marca złożyć deklarację VAT-7, w której rozliczy podatek należny i naliczony z lutego, a także może rozliczyć podatek naliczony ze stycznia - wyjaśnił Gazecie Prawnej Krzysztof Słapczyński, prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Dzień później

W tym miesiącu jednak 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę. Zatem wspomniany termin upływa 26 marca.

Ponadto do 25 marca (czyli w tym miesiącu wyjątkowo 26 dnia miesiąca) podatnicy VAT niezarejestrowani jako czynni i osoby prawne niebędące podatnikami VAT, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10 tys. euro lub którzy skorzystali z możliwości złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności, są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-8. Zawiera ona informacje o zakresie dokonywanych nabyć za poprzedni okres rozliczeniowy.


Taksówki osobowe

Do 25 marca (a obecnie wyjątkowo do 26 marca) skrócone deklaracje dla podatku od towarów i usług - VAT-12 obowiązani są złożyć podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 proc. (i poinformowali o tym naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym chcą stosować ryczałt).

 Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR55.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »