| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Lewiatan: skrócenie procedur sądowych niewystarczające

Lewiatan: skrócenie procedur sądowych niewystarczające

Przedsiębiorcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" pozytywnie oceniają zapowiedzi usprawnienia postępowań w sprawach gospodarczych. Jednak skrócenie sądowych procedur uznają za niewystarczające.


Od wtorku rozpoczął się nowy sposób procedowania w sądach gospodarczych. Ma on umożliwić znacznie szybsze, nawet o połowę, rozpatrywanie spraw - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaprezentował on podstawowe założenia wchodzącej w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która ma na celu usprawnienie postępowań w sprawach gospodarczych.Zgodnie z intencją ustawodawcy, wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia roszczeń w sprawach gospodarczych (według raportu Doing Business 2007, opracowanego przez Bank Światowy, dochodzenie należności trwa w Polsce średnio 980 dni)."Jednak naszym zdaniem skrócenie sądowych procedur gospodarczych o połowę, czyli do 500 dni, a w perspektywie do 330 dni, co zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, w dalszym ciągu pozostawia Polskę w ogonie państw, które dbają o dobre warunki dla biznesu" - oceniła szefowa "Lewiatana" Henryka Bochniarz.Zdaniem Grzegorza Wlazło, Społecznego Rzecznika Przedsiębiorców przy PKPP Lewiatan i adwokata, usprawnienie wymiaru sprawiedliwości może się dokonać przede wszystkim poprzez jego znaczące dofinansowanie. Bez radykalnego zwiększenia liczby sędziów i infrastruktury technicznej sądów przyspieszone procedury będą prowadzić do wydawania niesprawiedliwych wyroków.Jego zdaniem, szczegółowa analiza obowiązujących od dziś zmian budzi obawy, że niektóre z nich w praktyce mogą osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego."Nadrzędnym bowiem celem postępowań sądowych powinno być wydawanie rozstrzygnięć o odpowiednio wysokiej jakości merytorycznej, nie zaś wyłącznie szybkość postępowania" - uznał Wlazło.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK