REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy będą niepotrzebnie korygować deklaracje

REKLAMA

Przewidywana w projekcie nowelizacji ustawy o VAT zmiana terminów odliczenia podatku może skutkować koniecznością niepotrzebnego korygowania deklaracji.

ZMIANA PRAWA

Ustalenie nowych terminów prawa do odliczenia podatku naliczonego może skutkować poważnymi konsekwencjami dla podatników VAT. W przypadku gdy kontrahent spóźni się z wystawieniem faktury, będą oni musieli korygować deklaracje podatkowe. Prostym rozwiązaniem byłoby przedłużenie terminu prawa do odliczenia nawet do kilku miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Terminy odliczania podatku

Zgodnie z zasadą obowiązującą w obecnym art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnik może odliczyć podatek naliczony od należnego w miesiącu otrzymania faktury lub miesiącu następnym. Rządowy projekt nowelizacji ustawy zakłada jednak zmianę zawartego w tym przepisie (i następnych) terminu odliczenia podatku. Zgodnie z nim, podatnik ma nabywać prawo do odliczenia podatku z chwilą powstania u dostawcy obowiązku podatkowego z tytułu danej dostawy towarów lub świadczenia usług. Jednak w praktyce do odliczenia nadal potrzebna będzie faktura.

- Ustawodawca przewidział, że jeśli podatnik otrzyma fakturę zakupu przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym nabył prawo do odliczenia VAT, to musi ująć tę fakturę w rozliczeniu za ten miesiąc - tłumaczy Tomasz Olkiewicz, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Faktura po złożeniu deklaracji...

Jeśli natomiast podatnik otrzyma fakturę zakupu dotyczącą danego miesiąca po złożeniu deklaracji VAT za ten miesiąc, ale nie później niż do złożenia deklaracji VAT za następny miesiąc, to może ująć tę fakturę w rozliczeniu za miesiąc następny.

Gdy fakturę otrzymamy jeszcze później, odliczenie jest nadal możliwe, ale wymaga korekty deklaracji podatkowej. Problemy mogą się zacząć, gdy podatnik otrzyma fakturę właśnie z dwumiesięcznym opóźnieniem (lub większym), które może wynikać zarówno z winy poczty czy kuriera, jak i z powodu błędu kontrahenta. W takim przypadku podatnik będzie zmuszony do korekty deklaracji, w której powinno nastąpić odliczenie. W przypadku gdy miał kwoty do przeniesienia na następne miesiące, konieczne będą także korekty kolejnych deklaracji.

- W teorii rozwiązanie przyjęte w projekcie jest bardzo poprawne, oddaje ducha VI Dyrektywy VAT. Natomiast w mojej ocenie jest ono zupełnie niepraktyczne, gdyż doprowadzi do niekontrolowanego wzrostu korekt deklaracji VAT i niepotrzebnych dyskusji z urzędami - dodaje ekspert.

...lub po zamknięciu księgowań

Można sobie także wyobrazić sytuację, gdy faktura zakupu za dany miesiąc wpłynie do firmy po zamknięciu księgowań za dany miesiąc (po wydrukowaniu rejestrów VAT itp), ale przed złożeniem deklaracji. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał ująć te faktury w deklaracji za dany miesiąc, czyli zmienić już przygotowaną do wysłania deklarację albo później wysłać deklarację korygującą.

Według Tomasza Olkiewicza, praktycznym rozwiązaniem byłoby wydłużenie terminu na odliczenie VAT do trzech-sześciu miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ w obrocie gospodarczym kluczowym momentem dla realizacji prawa do odliczenia VAT jest moment rejestrowania faktury zakupu w księgach, odpowiednie byłoby rozwiązanie pozwalające ująć faktury w rozliczeniu za bieżący okres.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA