REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gilowska: wsparcie biopaliw przez ulgi w podatkach

REKLAMA

W programie wspierania produkcji biopaliw, nad którym pracuje resort finansów, przewidziano m.in. ulgi w podatkach dla producentów biopaliw i subsydiowanie produkcji rolnej - poinformowała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Według niej, program wsparcia produkcji biopaliw na lata 2008- 2014 powinien być gotowy w ciągu 2-4 tygodni.

"Przewidujemy liczne instrumenty wspierania tejże produkcji - od instrumentów fiskalnych poprzez obniżkę i zwolnienie z akcyzy, ulgi w podatkach dla producentów poprzez subsydiowanie produkcji rolnej w zakresie biopaliw. Istnieje możliwość uzyskania dopłaty do 45 euro do 1 ha" - powiedziała na środowej konferencji.

Gilowska zaznaczyła, że Ministerstwo Finansów nie godzi się na zmianę rozporządzenia w sprawie akcyzy na biopaliwa, czego domaga się wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper. Rozporządzenie, będące przedmiotem sporu resortów, weszło w życie od początku 2007 r. i zmniejszyło ulgi w akcyzie od biopaliw.

Wicepremier tłumaczyła, że wprowadzona wówczas zmiana stawek ulg w akcyzie na biopaliwa dostosowała krajowe przepisy do prawa UE. Zawiera maksymalne ulgi, na jakie pozwala prawo unijne. Obowiązujące wcześniej stawki zakwestionowała Komisja Europejska, wskazując, że były one niedozwoloną pomocą publiczną.

We wtorek Lepper przedstawił swój projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zaproponował, by ulga w akcyzie na biodiesel przy udziale od 2 do 5 proc. dolanego biokomponentu wyniosła 1,5 zł; od 5 do 10 proc. dodanych komponentów - 1,8 zł/l, a przy zawartości 10-proc. biopaliwa - 2,2 zł/l.

Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, od 1 stycznia ulga podatkowa na biodiesel, czyli olej napędowy z dodatkiem np. estrów rzepakowych, wynosi 1 zł na każdy litr dolanego biokomponentu. Wcześniej ulga ta wynosiła 2,2 zł. W przypadku benzyny z dodatkiem biokomponentów, ulga wynosi 1,5 zł na każdy litr dolanego biokomponentu. Chodzi o dodatek bioetanolu, czyli alkoholu wytwarzanego np. z ziemniaków.

Gilowska zakwestionowała przedstawione wcześniej przez Leppera cztery ekspertyzy prawne, którymi uzasadniał swoje rozporządzenie. Według niej, autorzy tych ekspertyz popełniają ten sam błąd, polegający na myleniu stawek akcyzy produktu końcowego ze stawkami akcyzy jednego ze składników produktu końcowego.

"Nie uważamy, by jakakolwiek z ekspertyz miała rację. W tym gmachu pracuje mnóstwo ekspertów w zakresie podatku akcyzowego" - powiedziała. Dodała, że najlepszym ekspertem w zakresie interpretacji dyrektyw unijnych jest wiceminister finansów Jacek Dominik.

"Interpretacja, którą przyjęliśmy, jest słuszna" - zaznaczyła.

Gilowska powiedziała też na konferencji, że "rząd wspiera produkcję biopaliw, ale nie oznacza to wspierania sprzedaży biopaliw".

Według niej, "spór dotyczy silnych interesów podmiotów, które sprowadziły do Polski biokomponenty", a chodzi o 155 mln litrów estrów oleju rzepakowego. "To nie są estry pochodzące z Polski" - dodała. Wyjaśniała, że rząd chce wspierać produkcję biopaliw przez polskich rolników, a nie sprzedaż sprowadzanych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA