Pracodawca musi zwolnić
REKLAMA
Kodeks pracy nie określa, kiedy zwolnienie pracownika związane ze stawiennictwem przed różnymi organami i potrzebą udziału w prowadzonych przez nich postępowaniach jest dla pracodawcy obowiązkowe.
Na wezwanie różnych organów
Czynią to natomiast przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281). Jego par. 6 mówi, że pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji oraz organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Nie każde wezwanie
Przepisy nie określają sztywnych granic czasowych zwolnienia udzielanego wezwanemu pracownikowi. Jeżeli więc dokonanie czynności procesowych związanych z wezwaniem wymaga poświęcenia całego dnia, to pracodawca musi pogodzić się z tym. Dowodem usprawiedliwiającym jego nieobecność jest imienne wezwanie do stawienia się wystosowane przez organ, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie.
Nie trzeba płacić
Za czas zwolnień związanych z wezwaniem pracownika przed organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję oraz organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia pracodawca nie jest zobowiązany płacić wynagrodzenia. Oczywiście nie ma przeszkód, aby za czas takiego zwolnienia pozostawić pracownikowi nieumniejszone zarobki na zasadzie dobrowolności. W przypadku tego rodzaju zwolnień pracodawca wydaje pracownikowi zaświadczenie określające wysokość utraconych zarobków, w celu uzyskania przez niego rekompensaty od właściwego organu, chyba że obowiązujące przepisy zakładowe przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
PRZYKŁAD: IMIENNE WEZWANIE
Pracownik zwrócił się do pracodawcy o zwolnienie w celu stawienia się na rozprawę karną jako świadek. Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika. Powinien on przedłożyć pracodawcy imienne wezwanie do stawiennictwa w sądzie. Za wolny czas pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, chyba że obowiązek taki wynika z przepisów zakładowych.
Danuta Klucz
REKLAMA
REKLAMA