REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze dla firm

REKLAMA

Część samorządów wojewódzkich chce, żeby obsługą funduszy z UE zajęły się zewnętrzne podmioty. Mogą na tym zarobić firmy konsultingowe i doradcze oraz lokalne agencje rozwoju przedsiębiorczości.

Do końca marca samorządy wojewódzkie mają zdecydować, w jaki sposób zamierzają wdrażać fundusze unijne, które dostaną w latach 2007-2013 w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Dziewiątka chętnych

Z danych resortu rozwoju regionalnego wynika, że dziewięć regionów planuje powierzyć zarządzanie dotacjami dla małych i średnich firm wyłonionym w przetargach zewnętrznym instytucjom. Większość pieniędzy na ich opłacenie wyłoży Unia Europejska.

- W przetargu, który być może rozpiszemy, będą mogły wystartować firmy konsultingowe i doradcze oraz lokalne agencje rozwoju przedsiębiorczości - zapowiada Przemysław Dalecki, wicedyrektor departamentu programów regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim.

Dodaje, że władze regionu jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji o tym, czy zdecydują się wynająć zewnętrzną firmę. Jeśliby tak się stało, to na jej wyłonienie urząd nie ma zbyt dużo czasu. Do września musi podpisać z nią umowę.

Dalecki wyjaśnia, że taki krok jest podyktowany brakiem doświadczenia urzędu w obsłudze ubiegających się o unijne pieniądze przedsiębiorców. W latach 2004-2006 zajmowała się tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z siecią regionalnych instytucji finansujących. Jednak od tego roku, pieniądze na dotacje dla małych i średnich firm będą dostępne na poziomie województw, a PARP zajmie się tylko udzielanie wsparcia na przedsięwzięcia o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.

- Zewnętrzny podmiot przejąłby od urzędu prawie w całości obsługi przedsiębiorców, łącznie z przyjmowanie wniosków, przeprowadzaniem ich oceny, podpisywaniem umów i wypłacaniem refundacji - mówi Przemysław Dalecki.

Dla kogo ochrona środowiska

Żaden z regionów nie zdecydował się na przekazanie zarządzania nad całym regionalnym programem operacyjnym na zewnątrz. Oprócz wyłonienia firm, które zajmą się dotacjami dla przedsiębiorców, część regionów chcą zlecić wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej obsługę projektów związanych z ochroną środowiska.

Na taki krok zdecydowała się np. Wielkopolska. Jak tłumaczy GP Mieczysław Borówka, dyrektor departamentu polityki regionalnej w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim, zdecydowało o tym doświadczenie, które ma fundusz w obsłudze tego typu projektów. Władze regionu zastanawiały się także na zleceniem na zewnątrz obsługi funduszy dla firm, lecz zrezygnowały z tego pomysłu.

- Doszliśmy do wniosku, że środki, które na ten cel daje Unia Europejska, są zbyt małe, by pokryć koszty działalności takiej instytucji. Dlatego też urząd własnymi siłami będzie wdrażał priorytet kierowany do przedsiębiorców - tłumaczy Mieczysław Borówka.

Nowy urząd na Mazowszu

Na jeszcze inne rozwiązanie zdecydowało się Mazowsze oraz region opolski. Samorządy chcą powołać nowe urzędy, które zajmą się całościową obsługą funduszy unijnych. W woj. mazowieckim przejmie on zadanie urzędu marszałkowskiego oraz wojewódzkiego urzędu pracy.

- Dzięki powołaniu nowego urzędu skróci się obsługa beneficjentów, a każda decyzja ich dotycząca będzie podejmowana szybciej. Dodatkowo pojawią się oszczędności w postaci mniejszej liczby zatrudnionych urzędników - tłumaczy Marta Milewska, rzecznik prasowy mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Z szacunków wynika, że w nowej instytucji będzie pracowało 226 pracowników, podczas gdy obsługa beneficjentów w starej strukturze wymagałaby ok. 350 osób.

Mariusz Gawrychowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA